INFARMA o lipcowej liście leków refundowanych

Udostępnij:
Według nowej listy refundacyjnej przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia, która będzie obowiązywać od 1 lipca 2014 r., w zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 115 produktów, ale tylko 1 preparat innowacyjny – ocenia Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Dla kilku innych leków innowacyjnych poszerzony został zakres wskazań refundacyjnych lub zmieniony został mechanizm finansowania refundacji tych leków ze środków publicznych. Nowa lista uzupełniona jest przede wszystkim o produkty generyczne.

Z perspektywy pacjenta do największych zmian w lipcowej liście refundacyjnej należy refundacja leku zawierającego nową substancję apiksaban – w terapii żylnych powikłań zakrzepowo-zatorowych u dorosłych osób po przebytej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego. Dobrą wiadomością jest też rozszerzenie wskazań dla leku zawierającego lanreotyd o leczenie objawów hipersekrecji występujących w przebiegu nowotworów neuroendokrynnych oraz refundacja wskazań poza-rejestracyjnych dla leku zawierającego sirolimus o leczenie stwardnienia guzowatego, limfangioleiomiomatoza oraz nowotworu z epitelioidnych komórek trzynaczyniowych.

W ramach programów lekowych refundacją zostanie objęty nowy lek zawierający cysteaminę w ramach programu „Leczenie wczesnodziecięcej postaci cystynozy nefropatycznej”. Rozszerzony również zostanie zakres wskazań dla leku zawierającego rituksymab o leczenie nieziarniczych chłoniaków grudkowych po uzyskaniu odpowiedzi na leczenie indukcyjne.
Dodatkowo, w nowym obwieszczeniu znajdzie się kilkanaście pozycji, w tym leków innowacyjnych, finansowanych w ramach odrębnego programu leczenia niepłodności (leki stosowane w procedurze in vitro).
Od wejścia w życie ustawy o refundacji leków Narodowy Fundusz Zdrowia nie w pełni wykorzystuje środki, jakie przeznaczane są na refundację według planu finansowego.
W 2012 roku pula niewykorzystanych środków wyniosła 1,8 mld złotych, w 2013 roku 1,3 mld, a w 2014 roku może osiągnąć 1,6 mld złotych. Jednocześnie NFZ wydatkował na refundację innowacyjnych leków (nowych substancji czynnych, dotychczas niefinansowanych ze środków publicznych) kwoty 14,3 mln w 2012 oraz 135,8 mln w 2013, co stanowi odpowiednio 0,2 proc. i 1,4 proc. budżetu NFZ przeznaczanego na refundację leków.

Zdaniem INFARMY w sytuacji, kiedy budżet refundacyjny nie jest wydatkowany w całości zgodnie z planem, poprawa dostępu pacjentów do leków innowacyjnych powinna być jednym z priorytetów Ministra Zdrowia w obszarze polityki lekowej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.