Informatyka w służbie onkologii

Udostępnij:
Wsparcie informatyczne w codziennej praktyce klinicznej dla lekarzy onkologów tworzy dr Iwona Ługowska z warszawskiego Centrum Onkologii oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Będzie to aplikacja wspomagająca indywidualizację leczenia chorych na nowotwór przewodu pokarmowego.
- Prowadzone są badania nad czynnikami biologicznymi umożliwiającymi dostosowywanie leczenia do konkretnego nowotworu. Wiedzy przybywa i lekarzom trudno jest śledzić wszystkie te zmiany i nowe leki.

Pomyślałam, że wraz z rozwojem nowych technologii informatycznych warto byłoby spróbować stworzyć system informatyczny, który wspierałyby lekarzy w ich codziennej praktyce klinicznej – mówi PAP dr Ługowska.
Działanie aplikacji polega na generowaniu przez system rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) po wprowadzeniu danych pacjenta. Po tym jak aplikacja pokaże wyniki lekarz będzie już sam decydował.

Realizacja projektu ma potrwać dwa lata, na razie stworzono prototyp tego nowatorskiego systemu. Zespół w tej chwili opracowuje ontologię dla nowotworu podścieliska przewodu pokarmowego (GIST), pracuje nad budową silnika informatycznego, interfejsów, baz wiedzy i danych.

Natenczas ograniczono się do jednego rodzaju raka, gdy system okaże się sukcesem, zostanie wzbogacony o dane na temat kolejnych nowotworów.

Opracowane będą testy kliniczne z udziałem lekarzy i chorych. Pracuje nad nimi międzynarodowy zespół medyczny.

Stroną informatyczną zajmuje się zespół prof. Henryka Rybińskiego z Politechniki Warszawskiej
Projekt jest finansowany przez Unię Europejską oraz Narodowe Centrum Nauki, natomiast budowę informatycznego systemu wspomagania decyzji dla onkologów wsparła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.