Instytut Kardiologii w Aninie będzie narodowy

Udostępnij:
- Status instytutu badawczego i nazwę ma mieć jeszcze tej jesieni Instytut Kardiologii w Aninie – wynika z projektu rozporządzenia w sprawie reorganizacji największego ośrodka kardiologicznego w Polsce.
Jak ma się nazywać? Narodowy Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że nazwa „narodowy” ma odzwierciedlać rolę instytutu w pełnieniu szczególnych zadań. - Ośrodek w nowym kształcie ma realizować politykę państwa w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób układu krążenia. Wśród jego zadań jest współrealizacja i monitorowanie Narodowego Programu Układu Krążenia, opracowywanie standardów i wytycznych diagnostyki i leczenia, programów profilaktyki pierwotnej i wtórnej oraz promocji zdrowia, prowadzenie rejestrów dla chorób układu krążenia, a także – razem z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) i Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) - analiz przydatności i wyceny świadczeń, leków i wyrobów medycznych. Instytut ma też współpracować z odpowiednimi konsultantami krajowymi w ramach kształcenia podyplomowego, specjalizacji i oceny ich wyników, prowadzić niekomercyjne badania kliniczne, a także przyznawać akredytacje pracowniom i certyfikaty umiejętności medycznych właściwych dla chorób układu krążenia. Wśród zadań instytutu jest też rozwój współpracy naukowej i międzynarodowej – wyjaśnia „Rzeczpospolita”.

Instytut Kardiologii w Aninie powstał 21 marca 1979 r. i leczy nie tylko ponad 5 mln mieszkańców Mazowsza, ale też chorych z całego kraju. Dysponując ponad 400 łóżkami, hospitalizuje rocznie ponad 10 tys. pacjentów, wykonując ponad 2 tys. operacji. Udziela też ponad 55 tys. porad w przychodni i wykonując ponad 100 tys. badań diagnostycznych.

Jeśli chcesz przeczytać projekt, kliknij w: "Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz nadania Instytutowi statusu państwowego instytutu badawczego"

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.