Jak leczyć raka – to (niestety tylko) w Warszawie

Udostępnij:
-Szykujmy się na gwałtowny wzrost liczby nowotworów w Polsce, od zaraz budujmy infrastrukturę i szkolmy fachowców – apelowali uczestnicy konferencji Onkologia Populacyjna na Mazowszu. –I z wielką troską podchodźmy do wyboru badań i metod profilaktycznych. Te onkologiczne i kardiologiczne stawiajmy na pierwszym miejscu – apelował prof. Tadeusz Pieńkowski, kierownik kliniki onkologii CKMP ECZ w Otwocku.
Polska stoi przed falą nowych zachorowań na nowotwory. -To wyzwanie cywilizacyjne, trzeba je podjąć, tak jak kiedyś podejmowano w kwestii gruźlicy, wczesnych zgonów noworodków, schorzeń kardiologicznych – mówili uczestnicy konferencji. I podkreślali: w województwie mazowieckim w wypadku leczenia wielu nowotworów osiągnęliśmy już poziom europejski. –Mamy podobny do brytyjskiego poziom umieralności, uleczalności w wielu wypadkach nowotworów. Kłopot w tym, że w wielu rejonach kraju ten poziom jest znacznie niższy – mówiła Urszula Wojciechowska z Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Jednak i dobre wyniki mazowieckiej onkologii stoją po znakiem zapytania. –Przewidujemy znaczny wzrost liczby nowotworów w Polsce – mówiła Joanna Didkowska z Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. -Obecną, niską jak na Europę zapadalność zawdzięczamy temu, że ciągle mamy stosunkowo młode społeczeństwo. Ale to się zmieni. A wraz ze starzeniem się społeczeństwa lawinowo wzrośnie liczba nowotworów – dodawała. W ocenie fachowców: powinniśmy już dziś budować infrastrukturę i szkolić fachowców. –To potrwa lata, gdy dziś zaczniemy, zdążymy. Gdy będziemy zwlekać, nie. I wtedy nie pomoże żadna diagnostyka. Bo znajdziemy się w sytuacji, gdy diagnozować będziemy dobrze, ale leczyć nie będzie komu i gdzie – mówiła Anna Kieszkowska - Grudny, dyrektor ECZ (Europejskiego Centrum Zdrowia) w Otwocku.

Na rolę badań profilaktycznych i przesiewowych w zwalczaniu nowotworów zwracał uwagę Jerzy Giermek - Kierownik Centrum Profilaktyki Nowotworów. Tu trudno przebić się z informacją o konieczności ich dokonywania: codziennie bombardowani jesteśmy informacjami i reklamami nawołującymi do profilaktyki rozmaitych schorzeń. Metodami takiej profilaktyki ma być jedzenie jogurtów i margaryn określonych producentów, przyjmowanie suplementów diety, zgłaszanie się na badania. Pacjenci gubią się w tym chaosie nawoływań i apeli. –Najlepszym doradcą w tej kwestii powinien być lekarz rodzinny – komentował dla termedia.pl prof. Tadeusz Pieńkowski. –I zważmy przy tym na to, że choroby kardiologiczne i onkologiczne to główna przyczyna śmierci Polaków. Zatem i profilaktyka tych schorzeń powinna mieć odpowiednie do twardych danych miejsce.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.