123RF

Jakie dawki preparatów ze stabilnym jodem?

Udostępnij:

Opublikowano projekt, który określa dawki preparatów ze stabilnym jodem w celu zapewnienia właściwej ochrony przed skutkami skażeń promieniotwórczych. 

W projekcie określono dawki preparatów ze stabilnym jodem, w jakie wyposaża się osoby z ogółu ludności znajdujące się w strefie planowania wyprzedzających działań interwencyjnych, w celu zapewnienia właściwej ochrony przed skutkami skażeń promieniotwórczych.

Opisano także treść informacji o stosowaniu preparatów z jodem, którą dołącza się do opakowań tych preparatów.

Resort mając na uwadze rekomendacje WHO, podał, że każda osoba z ogółu ludności, znajdująca się na terenie strefy wewnętrznej będzie wyposażona w taką wielkość opakowania preparatu, która umożliwi przyjęcie odpowiednich dla swojej grupy wiekowej dawek jodku potasu.

Pojedyncza dawka stabilnego jodu chroni przed wystawieniem na działanie radioaktywnego jodu przez maksymalnie 24 godziny i w większości przypadków podanie jednej dawki jest wystarczające. Jednak w przypadku długotrwałego (ponad dobę) lub wielokrotnego narażenia czy przyjmowania skażonej żywności i wody pitnej, gdy ewakuacja nie jest możliwa, konieczne może być powtórne podanie preparatu.

Zaznaczano, że zgodnie z dostępnymi informacjami, w chwili obecnej na terenie Polski ani w pobliżu jej granic nie ma obiektów, dla których – według ustawowych wytycznych – będzie konieczne określenie strefy wewnętrznej. Resort podał w uzasadnieniu, że przepisy rozporządzenia nie będą stosowane do czasu budowy w Polsce obiektu jądrowego o odpowiedniej mocy.

Udostępniamy projekt.



Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: dep-db@mz.gov.pl – do 30 dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.