Jakość życia osoby chorej to także brak obaw dotyczących dostępności koniecznego leczenia

Udostępnij:
Wśród metod terapeutycznych raka prostaty wyróżnia się zabieg chirurgiczny, hormonoterapię, radioterapię i chemioterapię. Decyzja lekarza o poddaniu chorego wybranej opcji terapeutycznej jest uwarunkowana stanem pacjenta i stopniem zaawansowania choroby. Postęp medycyny istotnie wpływa na poprawę jakości życia chorych. Jest to szczególnie ważne dla grupy pacjentów z zaawansowaną, przerzutową i obarczoną dolegliwościami bólowymi chorobą nowotworową gruczołu krokowego, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego i w przypadku których zachodzi pilna konieczność obniżenia poziomu testosteronu warunkującego dalszy postęp choroby. W Polsce od 2009 roku jest dostępna nowoczesna technologia (tzw. antagonista GnRH), która znajduje szczególne zastosowanie u wspomnianej grupy chorych. Zyskała ona pozytywną opinię AOTM, która uznała za zasadne zakwalifikowanie leku jako świadczenia gwarantowanego, pod warunkiem ustalenia ceny na poziomie zbliżonym do cen agonistów GnRH (podstawowe leki hamujące produkcje testosteronu. Nie obniżają one jednak jego poziomu do stanu kastracyjnego tak skutecznie jak antagoniści GnRH).
Specjaliści uważają, że ustalenie rekomendacji do ceny agonistów GnRH jest nieporozumieniem, gdyż antagoniści istotnie różnią się od analogów i posiadają nad nimi istotną przewagą w odniesieniu do leczenia pewnej populacji pacjentów

Szymon Chrostowski z Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” podkreśla, że jest dobra wola i zainteresowanie ze strony osób zajmujących się kształtowaniem polityki zdrowotnej państwa, aby udostępnić najciężej chorym terapię z wykorzystaniem leku, który skutecznie i szybko obniża poziom testosteronu do poziomu kastracyjnego. Nawiązał do pozytywnej opinii AOTM i do udziału Fundacji w organizowanych przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej Obchodach Światowego Dnia Chorego. Podczas debaty przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia zapewnił, że w nieodległym czasie wspomniany lek znajdzie się na liście świadczeń refundowanych. Szymon Chrostowski powiedział: „wierzę, że Ministerstwo Zdrowia dotrzyma słowa przyczyniając się tym samym do poprawienia jakości życia chorych z najcięższą postacią raka prostaty”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.