Jedna recepta w dwóch aptekach w 2025 r.?
Tagi: | Barbara Dolniak, Wojciech Konieczny, Izabela Leszczyna, recepta roczna, interpelacja, recepta, recepty |
Pacjenci przewlekle chorzy, biorący stale różne leki, często korzystają z tzw. recept rocznych, co często jest dla nich kłopotem. Nie wszędzie dostępne są wszystkie przepisane leki, a takie recepty trzeba realizować tylko w jednej aptece. Czy resort planuje wdrożyć jakieś zmiany w tym zakresie i kiedy one nastąpią – z tymi pytaniami w interpelacji poselskiej do ministra zdrowia zwróciła się posłanka Barbara Dolniak.
Na interpelację posłanki Dolniak odpowiedział wiceminister Wojciech Konieczny, a o tym, że resort pracuje nad rozwiązaniem tego problemu, mówiła 21 listopada w swoim wystąpieniu w Sejmie także minister Izabela Leszczyna.
– Wobec płynących do Ministerstwa Zdrowia postulatów ze strony środowiska lekarskiego, farmaceutów oraz pacjentów, zarządzeniem z 19 września 2023 r. minister zdrowia powołał Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe, do zadań którego należało m.in. opracowanie rozwiązań mających na celu uproszczenie zasad preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe czy wypracowanie rozwiązań dotyczących funkcjonowania narzędzi systemowych ułatwiających preskrypcję i realizację recept przez osoby uprawnione – napisał wiceminister w odpowiedzi resortu na interpelację.
Jak wyjaśnił wiceminister Konieczny, zadania powołanego zespołu związane były z oceną istniejących rozwiązań w obszarze preskrypcji i realizacji recept, identyfikacją problemów z nich wynikających oraz podjęciem prób ich modyfikacji lub stworzeniem rozwiązań alternatywnych w obszarach: preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i leki recepturowe, wytycznych w zakresie funkcjonowania receptury aptecznej oraz jej finansowania, rozwiązań dotyczących funkcjonowania narzędzi systemowych ułatwiających preskrypcję i realizację recept przez osoby uprawnione, opracowania podstaw systemu monitorującego i kontrolującego nadmierną preskrypcję i konsumpcję leków oraz zmian legislacyjnych dotyczących receptury i leków recepturowych.
Jak przekazał wiceminister, najważniejsze propozycje zmian zostały zebrane przez zespół w postaci tabeli, w której wskazano 48 szczegółowych zakresów zainteresowania. W raporcie zwrócono uwagę na konieczność równoczesnego wdrażania przedstawionych propozycji z uwagi na ich wzajemne oddziaływanie.
– Aktualnie, zgodnie z decyzją ministra zdrowia, rozpoczęto prace dotyczące realizacji e-recepty w różnych aptekach. Termin wdrożenia tej usługi planowany jest na rok 2025. Z uwagi na fakt, że temat ten jest ważny społecznie, przygotowanie powyższego rozwiązania ma nadany status „pilne” – przekazał wiceminister Wojciech Konieczny.
Odpowiedź na interpelację posłanki Barbary Dolniak poniżej.
Przeczytaj także: „Marek Kos o założeniach ważnej nowelizacji”.