Jednak nie skreślą pacjentów, którzy czekają na endoprotezy!

Udostępnij:
Zapowiadano, że od piątku (1 lipca) obowiązywać będą rygorystyczne wymogi pozwalające na otrzymanie kontraktu na wszczepiania endoprotez. Ministerstwo jednak zmieniło zdanie i przesunęło okres dostosowawczy wprowadzanych zmian. Warunki - zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2014 roku - były tak wyśrubowane, że tylko co czwarty oddział ortopedyczny w kraju je spełnia.
Decyzja resortu może cieszyć pacjentów i dyrektorów szpitali, które nie spełniałyby nowych warunków. A tych było wiele. Na ponad 300 oddziałów ortopedycznych ministerialne warunki realizuje obecnie tylko około 70. Przykład? W wojewódzkie łódzkim z 23 ośrodków wszczepiających endoprotezy zostałyby cztery, na Dolnym Śląsku z 24 - sześć, a w województwie śląskim na 43 szpitale nowe warunki spełniają obecnie tylko cztery.

Wejście w życie rozporządzenia w kształcie z jesieni 2014 oznaczałoby dla pacjentów... wykreślenie z list oczekujących. Mówiła o tym otwarcie część dyrektorów.

- Wymogi które nam się stawia to „dziwadło”, do którego nikt nie chce się przyznać. Nie ma winnego. Skutki wprowadzonych wymogów będą dwa. Po pierwsze, 1 lipca musimy „wyrzucić” z listy oczekujących 250 pacjentów czekających na endoprotezę biodra i 150 osób, które mają problemy z kolanami. Oznacza to, że 400 osób nagle będzie musiało zapisać się na zabieg gdzie indziej. I pojawia się pytanie. Jaki termin zabiegu wyznaczą im inne placówki? Można domniemywać, że nie wcześniej niż 2020 roku. Po drugie, stracimy kontrakt. To oznacza, że będziemy operować w ramach nadwykonań. Można się domyślać, że w związku z tym NFZ uzna, że jesteśmy nierentowni - powiedział Wojciech Muchacki, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".

Resort zmienia zdanie i daje czas dyrektorom szpitali i pacjentom
- W celu poprawy dostępności do świadczeń endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego, minister zdrowia podpisał 20 czerwca rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego - poinformowała nas Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Rozporządzenie zakłada obniżenie wymaganej liczby wykonanych zabiegów z zakresu endoprotezoplastyki oraz przesunięcie okresu dostosowawczego wprowadzanych zmian do 1 stycznia 2018.

- Ministerstwo zakłada, iż obniżenie wymagań względem świadczeniodawców, wpłynie pozytywnie na liczbę podmiotów ubiegających się o realizację przedmiotowego świadczenia, co za tym idzie zwiększenie dostępności do endoprotezoplastyki dla pacjentów - powiedziała Milena Kruszewska.

Przeczytaj również tekst pod tytułem: "1 lipca wyrzucamy z listy oczekujących 400 pacjentów" kontra "Endoprotezy powinny być wykonywane tam, gdzie są do tego warunki".
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.