Jedno na sześcioro dzieci w Gdańsku waży za dużo.

Udostępnij:
Aby temu zapobiec powstał „Program zdrowotny w zakresie prewencji i wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży”, którego nazwa skrócona brzmi „6-10-14 dla Zdrowia” (od wieku badanych dzieci).
Jest to nowatorski na skalę całej Polski program profilaktyczny, który obejmuje bardzo szerokie i wszechstronne spektrum działań zdrowotnych. Do tej pory żadne miasto w Polsce na tak dużą skalę nie zajęło się problemem dziecięcej nadwagi i otyłości. Program zainicjowali specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku. Realizacja tego programu rozpoczęła się w 2011 roku, a umowa na jego realizację została podpisana na okres 3 lat. Program ten jest w całości finansowany ze środków Urzędu Miasta Gdańska. W skali roku na ten cel przeznaczony jest ok. 1 mln zł.

W ciągu trzech lat, badaniami zostaną objęte wszystkie mieszkające w Gdańsku dzieci w wybranym wieku – łącznie ok 26 tysięcy małych pacjentów. W Programie uczestniczą wszystkie gdańskie szkoły podstawowe oraz gimnazjalne – łącznie około 100 placówek.

Program „6-10-14 dla Zdrowia” składa się z dwóch etapów. Pierwszy to badanie przesiewowe dzieci w wybranych grupach wiekowych. Drugi etap obejmie poradnictwo specjalistyczne dla dzieci zakwalifikowanych do interwencji.
Kwalifikacja do programu trwa przez cały rok w gdańskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych i w Ośrodku Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku. Ośrodek ten – współorganizator Programu – od lat 90. prowadzi badania sześciolatków wybierających się w Gdańsku do szkoły.

– Podczas badań przesiewowych dziecko ma mierzony wzrost, masę ciała, trzykrotnie ciśnienie tętnicze – tłumaczy lek. Michał Brzeziński, koordynator Programu. – Specjalny test ocenia jego wydolność fizyczną. Dodatkowo lekarze i pielęgniarki sprawdzają postawę oraz zbierają pogłębiony wywiad w kierunku chorób cywilizacyjnych.

Do drugiego etapu programu trafiają dzieci, u których BMI (czyli indeks masy ciała należny dla wieku) będzie większy niż 85 – wskaźnik odpowiadający za rozpoznanie nadwagi. Dodatkowo dziecko będzie kwalifikowane w przypadku wykrycia obciążających czynników w wywiadzie rodzinnym oraz nieprawidłowych wyników pomiarów w trakcie badania przesiewowego.

U małych pacjentów przeprowadzane są badania laboratoryjne krwi, które pozwolą wykluczyć chorobowe przyczyny otyłości. W ramach opieki specjalistycznej każde dziecko będzie miało wyznaczony indywidualny plan postępowania zdrowotnego przez zespół specjalistów pozwalający na poprawę stanu zdrowia. Dzieci zostaną objęte opieką: psychologa, dietetyka, lekarza, specjalisty aktywności fizycznej. Każde dziecko wraz z rodzicem odbędą spotkania z zespołem specjalistów, minimum cztery razy w ciągu roku trwania programu.

W razie konieczności poszerzenia diagnostyki lub włączenia leczenia przewidywane są dodatkowe konsultacje: diabetologa, endokrynologa, psychiatry i innych.

W 2011 roku:
- przebadano 2400 dzieci w wieku 6, 9-11, 14 lat
- do Programu specjalistycznego włączono 94 dzieci
- przeszkolono ponad 150 nauczycieli w zakresie żywienia i aktywności fizycznej u dzieci
- rozpoczęto audyt (w zakresie polityki prozdrowotnej) w 20 szkołach w Gdańsku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.