Jest 30 łóżek geriatrycznych, a powinno być tysiąc

Udostępnij:
- Seniorzy to nie jest łatwy temat. Nieładnie pachną, dużo chorują i dużo kosztują. Ale choćbyśmy nie wiem jak udawali, że tematu nie ma, to sytuacja łódzkich seniorów jest katastrofalna - mówi prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy do dziedzinie geriatrii. Z wyliczeń specjalisty wynika, że w tej chwili w Łodzi i okolicach jest nieco ponad 30 łóżek geriatrycznych. - A powinno być tysiąc - dodaje.
- Temat braków w łódzkiej geriatrii powrócił po tym, jak łódzcy seniorzy założyli komitet obrony szpitala, bo sprzeciwiają się zapowiadanej likwidacji 70 łóżek w szpitalu, który jest częścią Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera - informuje "Gazeta Wyborcza" i wyjaśnia, że centrum pozostać ma miejscem przeznaczonym dla seniorów z domem dziennego pobytu, ośrodkiem rehabilitacji i Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym, ale bez oddziałów szpitalnych, które zwyczajowo przyjmowały i leczyły najstarszych łodzian. Zarządzający Miejskim Centrum Medycznym zapewnia, że seniorzy nie mają powodów do obaw, bo będą przyjmowani w innej placówce MCM przy ul. Milionowej. Ale to tłumaczenie nie przekonuje prof. Tomasza Kostki, który pracuje w Klinice Geriatrii Uniwersyteckiego Szpitala Medycznego im. WAM.

- Codziennie mamy po kilka telefonów z innych szpitali z prośbą o przyjęcie pacjenta na nasz oddział. Często, zdecydowanie za często, musimy odmawiać - mówi prof. Kostka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

- Albo łóżka stawiamy na korytarzach - przyznaje prof. Kostka.

Z wyliczeń specjalisty wynika, że w tej chwili w Łodzi i okolicach jest nieco ponad 30 łóżek geriatrycznych.

- A powinno być tysiąc! Z tego jakieś 300 z tzw. ostrej geriatrii, dla pacjentów z infekcjami, zaostrzonymi chorobami. Pozostałe powinny być przeznaczone dla chorych, którzy wymagają tzw. rehabilitacji geriatrycznej. Bo na zwykłej nie są zbyt chętnie przyjmowani. To pacjenci trudni, często z otępieniem. Dlatego potrzebna jest rehabilitacja geriatryczna, która takich ludzi może postawić na nogi, przywrócić do częściowej przynajmniej samodzielności i pozwolić na powrót do domu - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.