Jest projekt ustawy, który dopuszcza współpłacenie

Udostępnij:
Mowa o projekcie zmiany w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. To może być przełom. Jeśli ewentualne zmiany wejdą w życie, umożliwi to pacjentom dopłacanie w sytuacji, gdy - podczas korzystania z refundacji NFZ - będą chcieli mieć dostęp do droższego wyrobu nieobjętego publicznym finansowaniem.
- Celem projektu ustawy o zmianie ustawy jest takie przekształcenie systemu refundacji, żeby w ramach dostępnych środków publicznych odpowiadał on w możliwie najwyższym stopniu aktualnemu zapotrzebowaniu społecznemu w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, który trafił do konsultacji publicznych.

Jak informuje ministerstwo, przedmiotowy projekt ustawy przedstawia propozycje racjonalizacji, zarówno gospodarki finansowej płatnika, jak i odpowiada na aktualne zapotrzebowanie społeczne w zakresie dostępu do refundowanych wyrobów medycznych, a także kompleksowo reguluje kwestie refundacji wyrobów medycznych oraz wprowadza zasady ustalania cen i marż na wyroby medyczne wydawane na zlecenie.

- Projektowana ustawa wprowadza nowy mechanizm refundacji wyrobów medycznych, który będzie obejmował wyroby medyczne wydawane na zlecenie oraz wyroby medyczne stosowane w ramach świadczeń gwarantowanych. Wyroby te będą podlegały takim samym zasadom obejmowania refundacją jak leki. Podobnie jak przy lekach producenci będą zgłaszać swoje produkty wnioskując o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu (dla wyrobów wydawanych na zlecenie) lub o ustalenie urzędowej ceny zbytu (dla wyrobów stosowanych w ramach udzielania świadczeń gwarantowanych). W trakcie negocjacji zostanie ustalona cena urzędowa, następnie zostanie stworzona grupa limitowa i określona wysokość limitu finansowania, do którego Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wyrób. Powyżej tego limitu pacjent dopłaci we własnym zakresie - czytamy w projekcie ustawy.

Jednocześnie celem projektu ustawy jest optymalizacja i zwiększenie przejrzystości wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na wyroby medyczne finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych oraz standaryzacja realizacji tych świadczeń. Zidentyfikowane zostaną wyroby medyczne stosowane w ramach udzielania świadczeń gwarantowanych, które generują bardzo wysokie koszty po stronie płatnika publicznego, dla których zostanie ustalona urzędowa cena zbytu. Planowane rozwiązania umożliwią pacjentom dokonywanie dopłat w sytuacji, gdy podczas korzystania ze świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia będą chcieli mieć dostęp do preferowanego wyrobu medycznego, nieobjętego finansowaniem ze środków publicznych.

Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do 6 lipca 2016 r.

Projekt ustawy jest do przeczytania na stronie "Legislacja.rcl.gov.pl" w zakładce: " Projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw".

Przeczytaj także tekst, w którym eksperci oceniają opisywany projekt: "Chory dopłaci do droższej soczewki. Czy to początek współpłacenia?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.