Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Justyna Socha apeluje o podjęcie uchwały o potrzebie stworzenia indywidualnego programu szczepień

Udostępnij:
Szefowa stowarzyszenia "Stop Nop" zachęca do podpisania petycji w sprawie indywidualnego programu szczepień dla dzieci. W dokumencie czytamy, że obecny sztywny program szczepień i brak indywidualnego podejścia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia polskich dzieci. Petycja jest dostępna na jednym z serwisów internetowych.
Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „Stop Nop” apeluje: - My, rodzice dzieci, które doświadczyły powikłań poszczepiennych oraz wszystkie osoby, które mają na względzie ich dobro, w celu ich ochrony, apelujemy o podjęcie uchwały o potrzebie stworzenia indywidualnego programu szczepień oraz szerokiej debaty na temat obecnego i ciągle poszerzanego kalendarza szczepień. Stan zdrowia polskich dzieci jest coraz gorszy. Świadczą o tym alarmujące statystyki zachorowań i dramatycznie rosnąca liczba hospitalizacji dzieci, co jest bezpośrednio zbieżne czasowo z rozszerzaniem obowiązkowego kalendarza szczepień, wzrostem realizacji nowych szczepień zalecanych i użycia nowych szczepionek wieloskładnikowych (szczególnie u coraz intensywniej szczepionych niemowląt).

- Apelujemy również do parlamentarzystów o dołączenie do Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych w celu podjęcia działań zmierzających do oczekiwanych przez nas zmian.

- Obecny sztywny program szczepień i brak indywidualnego podejścia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia polskich dzieci.

- Propozycje istotnych zmian powinny zostać poddane dyskusji w gronie niezależnych - od koncernów farmaceutycznych - naukowców i lekarzy.

- Wnosimy o: wyeliminowanie wszystkich szczepionek z tiomersalem; zrezygnowanie ze szczepienia noworodków przeciwko WZW B (za wyjątkiem noworodków z grup wysokiego ryzyka, czyli w przypadku, gdy matka jest nosicielką wirusa WZW B); zrezygnowanie ze szczepienia noworodków szczepionką BCG; z wyjątkiem ww. grup ryzyka, rozpoczęcie szczepień od 4 miesiąca życia; zrezygnowanie ze szczepionki krztuścowej pełnokomórkowej; podanie szczepionek przeciwko maksymalnie trzem chorobom w jednym dniu; rezygnacja z podawania skojarzonych szczepionek zawierających żywe wirusy i podawanie ich pojedynczo w bezpiecznych odstępach czasu; udostępnienie szczepionek monowalentnych, w szczególności przeciwko odrze; zobowiązanie szczepiącego lekarza do przeprowadzenia wstępnego wywiadu z rodzicami na temat alergii, astmy i innych chorób typu autoimmunologicznego oraz powikłań poszczepiennych u członków rodziny, co pozwoli przewidzieć, czy udanego dziecka mogą wystąpić groźne reakcje poszczepienne. Takie dziecko powinno mieć opracowany indywidualny, bardzo ostrożny program szczepień; stworzenie systemu monitorowania stanu zdrowia dziecka po szczepieniu, by w porę uchwycić stany zagrażające życiu lub zdrowiu dziecka; stworzenie narodowego programu obowiązkowej rejestracji powikłań i zgonów poszczepiennych. Dane te powinny być raportowane do (WHO) i informacje o powikłaniach powinny być zamieszczane w książeczkach zdrowia dziecka (w tym opracowanie procedur dla placówek gdzie zgłaszają się rodzice z chorymi dziećmi, zwłaszcza dla szpitali); udostępnienie etycznych odpowiedników dla nieetycznych szczepionek produkowanych w oparciu o linie komórkowe z aborcji, w szczególności szczepionki przeciw odrze i różyczce; zamianę terminu "szczepienia obowiązkowe" na "szczepienia refundowane" w obowiązujących przepisach; stworzenie Narodowego Programu Karmienia Naturalnego mlekiem matki w celu profilaktyki wielu chorób.

- Obecnie prawa pacjenta są łamane. Osoby nieszczepiące według urzędowego kalendarza zmusza się do podpisywania niezgodnego z prawdą oświadczenia tzw. świadomej odmowy szczepień, co jest bezprawiem. Mamy sygnały o próbach szantażu i wymuszania, zmuszania do dużej liczby szczepień naraz i to wszystko w sytuacji, gdy NOP-y czyli niepożądane odczyny poszczepienne nie są notowane, w 18 krajach Europy jest wolność wyboru, a w 14 od wielu lat funkcjonują fundusze odszkodowań.

- Od prezesa rady ministrów domagamy się przedłożenia Sejmowi odpowiedzi rządu na sądowe stwierdzenie iluzoryczności monitoringu bezpieczeństwa szczepień oraz niewiarygodności rejestru powikłań poszczepiennych, a także opinii rządu o skutkach publicznej niedostępności treści Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych oraz dokumentów badań klinicznych złożonych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (wymóg wykazania interesu prawnego).

- Aktualnie obowiązujący sztywny program szczepień i brak indywidualnego podejścia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia polskich dzieci, a państwa, które wymagają większej liczby dawek szczepionek zwykle mają wyższe wskaźniki śmiertelności niemowląt.

Petycja jest dostępna na stronie "Citizengo.org" w zakładce: "Petycja o indywidualny program szczepień dla dzieci"
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.