Kiedy ustawy zaostrzające przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu?
W przyszłym tygodniu zaostrzona ustawa dotycząca sprzedaży alkoholu zostanie przekazana do konsultacji społecznych. Będzie stanowiła, że sprzedawany alkohol do 300 ml musi być w opakowaniach szklanych lub metalowych i musi być płynny. Nie może być żelem, granulatem czy występować w innej postaci.
Jak podkreśliła 29 października w TVN24 minister zdrowia, ustawa zastrzega, że opakowanie alkoholu nie może w żaden sposób zachęcać – szczególnie osób poniżej osiemnastego roku życia – do kupowania i spożycia.
– Dlaczego jeszcze nie doszło do publikowania projektu tej ustawy? Bo ciągle jeszcze pracujemy nad przepisem, który zakazuje sprzedaży alkoholu przez internet, żeby nie wykluczyć takiej na przykład przez winiarnie, które robią to jedynie w ten sposób i mają na to pozwolenie – powiedziała Izabela Leszczyna.
– Mam pewne napięcie z kolegami z rządu, jeśli chodzi o stacje benzynowe i sprzedaż alkoholu nocą. Nie wiem, dlaczego to jest tak atrakcyjne. Mamy ministrów, którzy odpowiadają za gospodarkę i reprezentują interesy przedsiębiorców, i mówią, że jest to jakieś ograniczanie biznesu – dodała.
Pytana o to, czy nie da się wprowadzić w ogóle zakazu małych opakowań alkoholu, tzw. małpek, których nie ma w ogóle w niektórych krajach Unii Europejskiej, np. w Szwecji, tłumaczyła, że wiąże się to zapotrzebowaniem. Tam, gdzie go nie ma, alkoholu w takich opakowaniach się nie produkuje. W Polsce, niestety, taki popyt jest i producenci „małpki” wytwarzają, a dyrektywa unijna mówi wyraźnie, w jakich objętościach można sprzedawać alkohol.
Przeczytaj także: „Wzrosną ceny alkoholu?”, „Czy minister przekona do ograniczenia sprzedaży alkoholu?” i „Opakowania i sprzedaż alkoholu – zmiany”.