Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w sprawie projektu ustawy o działalności leczniczej

Udostępnij:
Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) wyraża głębokie zaniepokojenie treścią i uzasadnieniem projektu ustawy o działalności leczniczej. Ograniczenie opieki zdrowotnej do działalności leczniczej prowadzonej jako działalność gospodarcza nie rozwiąże, a wręcz nasili istniejące problemy dostępności i kosztów świadczeń zdrowotnych, w tym ciągłej opieki medycznej.
Niepokojące jest unikanie określenia ram ustawowych systemu ochrony zdrowia i promowanie w zamian działalności leczniczej, co przypomina XIX. wieczne podejście do publicznej odpowiedzialności za ochronę zdrowia i jest kuriozalne w skali europejskiej, jak też niezgodne z podejściem Światowej Organizacji Zdrowia.

Zaniechanie budowania publicznego systemu ochrony zdrowia z wiodącą rolą podstawowej opieki zdrowotnej - w tym medycyny rodzinnej - odbiega od powszechnych standardów europejskich, zagraża utratą kontroli nad kosztami ponoszonymi wspólnie przez społeczeństwo jak i przez pojedyncze osoby i gospodarstwa domowe, zagraża ciągłości opieki zdrowotnej, a w następstwie tego bezpieczeństwu zdrowotnemu Polski. Rozbieżności pomiędzy zapisami projektu ustawy a uzasadnieniem, sprzeczności i luki rodzą uzasadnione obawy, iż projekt przygotowano w niezrozumiałym pośpiechu eliminowania „wplecenia czynnika ludzkiego w substrat majątkowy”, co jest zupełnie niezrozumiałe w kontekście zdrowia pojedynczych osób właśnie oraz zdrowia publicznego.

Mając świadomość społecznego znaczenia działalności gospodarczej wzywamy Rząd do przyjęcia jako pilnego priorytetu ustawowego, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, odrębnego systemowego uregulowania sfery zdrowia i opieki zdrowotnej – bezpiecznej, równej, właściwej jakości, z wiodącą rolą opieki podstawowej, w tym relacji pacjenta z lekarzem, finansowanej ze środków publicznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.