Kolejna ustawa z pakietu Ewy Kopacz do nowelizacji

Udostępnij:
Samorządy nie mają pieniędzy na nowe ubezpieczenia placówek medycznych. Resort zdrowia zapowiada, że ma już wstępny projekt zmiany przepisów, które wprowadziły ten obowiązek.
W ubiegłym roku po raz pierwszy od czterech lat długi szpitali publicznych znacząco wzrosły. Całkowite zadłużenie tych placówek przekroczyło 10 mld zł. Oznacza to, że miniony rok wiele z nich zakończyło stratą.
Jeśli ta tendencja się utrzyma, za rok samorządy będą miały ogromny problem. Zgodnie z ustawą z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. nr 112, poz. 654) w 2013 roku starostowie i marszałkowie będą musieli pokryć ujemny wynik swoich placówek zdrowotnych za poprzednie 12 miesięcy. -Jeżeli nie będą w stanie tego zrobić, muszą przekształcić szpital w spółkę lub go zlikwidować. Każdy ze scenariuszy wymaga od nich wygospodarowania ogromnych kwot na spłatę zobowiązań podlegających im placówek. A na to nie mają pieniędzy - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

– Wobec prób dyscyplinowania finansów publicznych nie ma szans, żeby samorządy same poradziły sobie z tym problemem – uważa prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dlatego samorządowcy domagają się zmiany prawa, zwłaszcza że za część długów szpitali będzie odpowiadał rząd. Podkreślają, że ustawa o działalności leczniczej może przyczynić się do powiększenia ich strat, ponieważ wprowadza obowiązek dodatkowego ubezpieczania się od odpowiedzialności z tytułu zdarzeń medycznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.