Kolejne niejasności w rozporządzeniu w sprawie recept

Udostępnij:
Zamieszanie z nazwami międzynarodowymi i własnymi leków. Brak oficjalnego publikatora tych nazw. Naczelna Izba Aptekarska wystosowała zapytania do Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ.
Ministerstwo Zdrowia zostało poproszone o dokonanie wykładni przepisów określających zakres pojęć: "nazwa międzynarodowa" oraz "nazwa własna" leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także o wskazanie, gdzie są one oficjalnie publikowane. Powyższe ma istotne znaczenie dla prawidłowej realizacji recept przez apteki z uwagi na wystawianie recept przez lekarzy z użyciem nazwy międzynarodowej leku.

Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. Nr 294, poz. 1739) dane dotyczące przepisanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego ( ...) obejmują: międzynarodową lub własną nazwę leku (...).

W wykazie leków refundowanych jest określona w rubryce 1 substancja czynna, która nie odpowiada i nie stanowi nazwy międzynarodowej. W rubryce 2 wykazu leków refundowanych ujęta jest "Nazwa, postać i dawka leku", gdzie określone są nazwy leków, które zdaniem NIA są nazwami handlowymi leków (nie muszą być tożsame z nazwą własną leku).

W charakterystyce produktów leczniczych nie występuje nazwa międzynarodowa, pomimo, że lek winien występować tam pod trzema nazwami: chemiczną, międzynarodową i własną.

Nazwa międzynarodowa jest to zdaniem aptekarzy nazwa powszechnie przyjęta na świecie, zawierająca elementy nazwy chemicznej, zwykle łacińska lub angielska nazwa substancji czynnej. Teoretycznie każdy producent zobowiązany jest do umieszczenia jej na opakowaniu, czego w praktyce nie stosuje.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków ... (Dz. U. z 2011r., Nr 122, poz. 696) nazwa międzynarodowa leku - nazwa zalecana przez Światową Organizację Zdrowia. Nazwa handlowa to nazwa leku nadawana przez producenta leku. Nie ma natomiast oficjalnego publikatora tych nazw leków.

W związku z tym, że niektórzy świadczeniodawcy posługują się nowymi wzorami recept lekarskich, na których umieszczają "stary" 20 (dwudziesto) cyfrowy numer, NFZ został poproszony o wykładnię czy takie recepty będą uznawane za prawidłowo wystawione.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.