Komunikat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego dla lekarzy i pacjentów z chorobami reumatycznymi ws refundacji leczenia w chorobach reumatycznych w 2012 r.

Udostępnij:
W związku z obwieszczeniem Ministra Zdrowia dotyczącym refundowanych leków, środków
spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z dnia 29 grudnia
2011 r. Polskie Towarzystwo Reumatologiczne informuje, że zakres wskazań objętych refundacją został ograniczony do zarejestrowanych wskazań.
Powszechnie niewiele osób wie, iż w zakresie reumatologii mieszczą się bardzo ciężkie jednostki chorobowe prowadzące do kalectwa bądź też nawet do śmierci a leczenie tych chorób jest długoletnie i bardzo agresywne. W przypadku zapalnych chorób reumatycznych stosuje się leki powszechnie stosowane w onkologii. Są wśród nich również choroby rzadkie, co skutkuje pozostawieniem ich często na marginesie. Obecnie mamy do czynienia z taką sytuacją. W związku z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z 29 grudnia 2011 roku wykluczone zostały ważne leki dla chorych na zapalne choroby reumatyczne, które niejednokrotnie ratują nie tylko zdrowie a nawet i życie pacjenta. Mamy tu na uwadze los również wielu dzieci dotkniętych zapalnymi chorobami reumatycznymi.



Od 1 stycznia 2012 roku lekarz reumatolog nie może wypisać recepty z częściową odpłatnością, w przypadku, gdy jednostka chorobowa nie jest wymieniona jako zarejestrowane wskazanie w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Niestety w terapii zapalnych chorób reumatycznych większość leków nie posiada zarejestrowanych wszystkich wskazań klinicznych, w których są z powodzeniem stosowane. Problem dotyczy takich leków jak: metotreksat, cyklosporyna A, chlorochina, sulfasalazyna, cyklofosfamid, stosowanych m.in. w: młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowatym układowym, reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, łuszczycowym zapaleniu stawów, zapaleniu błony naczyniowej oka.

Konsekwencją nowego prawa jest to, że wielu chorych reumatycznie zostanie zmuszonych do płacenia za leki pełnej 100 % odpłatności. A to z kolei może spowodować zaniechanie leczenia przez niektórych chorych.
W przypadku zapalnych chorób reumatycznych niewłaściwe leczenie, a tym bardziej jego zaniechanie, powoduje cierpienie, prowadzi do niepełnosprawności chorego i zależności od innych. Specyfika zapalnych chorób reumatycznych obejmuje cały organizm, nie tylko stawy, a brak leczenia może być zagrożeniem dla życia. Choroby te dotykają głównie ludzi w wieku aktywności zawodowej, młodzież i dzieci. Szacuje się, że koszty braku leczenia są w przypadku tych chorób kilkakrotnie wyższe niż jego leczenia (Raport o stanie opieki reumatologicznej Uczelni Łazarskiego).

Jako Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków REF oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej jesteśmy głęboko zaniepokojeni zaistniałą sytuacją, która całkowicie wyklucza niektórych pacjentów z refundacji. Na telefon stowarzyszenia oraz na naszym forum internetowym w ciągu pierwszych dni nowego roku już zgłosiło się wielu chorych, którzy proszą o pomoc i radę w tej trudnej dla nich sytuacji. Zgłaszają się do nas również lekarze reumatolodzy z oddziałów reumatologii dziecięcej z prośbą o interwencję.

Anna, lat 32, od 7 lat choruje na toczeń rumieniowaty układowy.:"Decyzja MZ pozbawia mnie dostępu do leku jaki przyjmuję od 3 lat.Pełna odpłatność za lek to dla mnie duże obciążenie finansowe, nie wiem, czy będzie stać na dalszą terapię.."

Elżbieta, mama 4 letniego Piotra chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów pisze: "To dla naszej rodziny bardzo trudna sytuacja, ale oczywiście zrobimy wszystko, aby kupować leki Piotrusiowi, nawet jeśli będziemy musieli płacić 100% odpłatności."

Dr reumatologii z oddziału reumatologii dziecięcej ze szpitala w Szczecinie mówi: "zmiany na liście refundacyjnej leków nie uwzględniają refundacji leków dla dzieci chorujących na zapalne choroby reumatyczne. Stosując się do przepisów MZ lekarz nie może przepisać nieletniemu pacjentowi leków do częściowej odpłatności"

Niestety chorzy na zapalne choroby reumatyczne znajdują się w tej nieszczęśliwej sytuacji, że leki które ratują ich zdrowie, a często i życie, nie mają wskazań rejestracyjnych w leczeniu ich chorób. 5 stycznia br. zamierzamy złożyć na ręce Pana Ministra Zdrowia list - apel z prośbą o przywrócenie refundacji na leki stosowane w terapii zapalnych chorób reumatycznych, które nie są zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego, ale są zgodne z rekomendacjami towarzystw naukowych, w tym przypadku Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Problem pacjentów chorych na zapalne choroby reumatyczne i lekarzy reumatologów, którzy muszą przystosować się do nowego prawa wbrew rekomendacjom Europejskiej Ligi do Walki z Reumatyzmem (EULAR) i Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz swojej wiedzy i doświadczeniu, został poruszony szczegółowo w "Komunikacie Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego dla lekarzy i pacjentów z chorobami reumatycznymi ws refundacji leczenia w chorobach reumatycznych w 2012 r." z 2 stycznia 2012 roku.

Liczymy na pomoc mediów w tej niezwykle ważnej sprawie oraz informujemy, iż dołożymy wszelkich starań by pomóc Państwu w realizacji dziennikarskiej, która mogłaby upowszechnić problem wielu chorych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.