Kontrakt a jakość świadczonych usług medycznych

Udostępnij:
Obecnie jakość świadczonych usług medycznych nie wpływa na wysokość kontraktu. W przyszłości powinno się jednak to zmienić
Z opublikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia raportu o odsetkach powikłań występujących po operacjach wszczepienia endoprotezy w poszczególnych szpitalach, wynika że w najgorszych placówka powikłania dotknęły co piątego pacjenta. Dyrektorzy placówek, które wypadły źle, twierdzą, że to wina ich rzetelnego raportowania o powikłaniach NFZ i zarzucają innym, że tuszują błędy. Niestety jak dotąd nie ma wiarygodnych narzędzi oceniających jakość leczenia. Trudno stwierdzić, ile jest winy placówki medycznej, ile innych czynników, na które lekarze nie mieli wpływu.


Narodowy Fundusz Zdrowia pracuje obecnie nad opracowaniem skutecznych, nie dających się zakwestionować metod oceny jakości pracy placówek medycznych, co pozwoliłoby w przyszłości uzależniać wysokość kontraktu od jakości. Sytuacji nie ułatwia fakt, że mamy silnie scentralizowaną służbę zdrowia. Szkoda, że zapowiadane jeszcze w 2007 r. przez Platformę Obywatelską obietnice podziału NFZ na mniejsze fundusze oraz stworzenie prywatnych funduszy, nie zostały zrealizowane. Wtedy konkurujące ze sobą fundusze bardzo szybko opracowałyby metody, by leczyć lepiej i taniej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.