Lekarze: chcemy „całkowitego wyłączeniu lekarzy z procesu refundowania”

Udostępnij:
- W najbliższym czasie nie wznowimy protestu, ale stanowczo domagać się będziemy poprawek w ustawach i rozporządzeniach – oświadczyli przedstawiciele czterech organizacji medycznych po wspólnym spotkaniu. Zależy nam na całkowitym wyłączeniu lekarzy z procesu refundowania leków w rozporządzeniu MZ w/s recept – napisali w oświadczeniu przesłanym serwisowi termedia.pl.
W Poznaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Federacji Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków oraz Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia. Organizacje te współdziałały ze sobą w czasie tzw. „protestu pieczątkowego”. Teraz zawarły formalne Porozumienie Organizacji Lekarskich, które stało się reprezentantem wszystkich grup lekarzy niezależnie od formy zatrudnienia - zarówno lekarzy szpitalnych, rodzinnych jak i specjalistów.

- Uważamy, że należy wprowadzić zasadę: my leczymy - oni refundują, czyli wyłączyć lekarzy z procesu orzekania o refundacji, aby lekarz zajmował się leczeniem, a administracja zajmowała się refundacją leków - powiedział w sobotę na konferencji prasowej prezes zarządu Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie", Jacek Krajewski.

Lekarze z różnych organizacji przedstawili pięć wspólnych postulatów środowiska. Są to – jak podaje komunikat:

1. Zamiana wskazań rejestracyjnych do refundacji na wskazania medyczne (art. 6 ust. 1, pkt.1 lit. a ustawy o refundacji leków). Działanie to jest zgodne z duchem konstytucji RP, która gwarantuje wszystkim obywatelom równy dostęp do świadczeń medycznych. Eliminuje podział pacjentów na „lepszych”, którym refundacja przysługuje i „gorszych”, którym nie przysługuje. Zwiększa dostęp pacjentów do refundacji w ogóle i obniża koszty leczenia.

2. Wykreślenie nowo wprowadzonej zmiany w art. 45 ust. 2 oraz ust. 2a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która nakłada na lekarzy obowiązek określania na recepcie dodatkowych uprawnień pacjenta oraz stopnia refundacji części leków;

3. Wykreślenie kar dla lekarzy związanych z rzekomo nienależną refundacją z umów indywidualnych z NFZ-em;

4. Wykreślenia art. 31 załącznika do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 maja 2008 r. o OWU., który jest niekonstytucyjny, ponieważ posługuje się niedookreślonym pojęciem „przypadki nieuzasadnione”, uzależniając do niego kary finansowe dla świadczeniodawców.

5. Całkowite wyłączenie lekarzy z procesu refundowania leków w Rozporządzeniu MZ w/s recept.

Lekarze z czterech organizacji środowiskowych chcą, by Naczelna Rada Lekarska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o orzeczenie niekonstytucyjności trybu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zadeklarowali także wolę „merytorycznej współpracy” z Ministerstwem Zdrowia. Zapowiedzieli, że będą starali się przeforsować swój własny wzór recepty, który obowiązywać miałby po przeprowadzeniu zmian prawnych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.