Naczelna Izba Lekarska

Lekarze przyszłości stawiają na innowacje

Udostępnij:

– Wierzę, że dzięki odpowiednio przygotowanym, sprawdzonym i zweryfikowanym algorytmom AI leczenie zostanie „uśrednione” na poziomie wyższym, niż jest obecnie, co zdecydowanie poprawi jakość i efektywność opieki zdrowotnej – mówi dr n. med. Artur Drobniak.

Rewolucja technologiczna, która silnie wpływa na wiele branż gospodarki, jest wyraźnie widoczna również w medycynie. Pojawiające się innowacje mają potencjał nie tylko do zrewolucjonizowania narzędzi diagnostycznych, ale i niemały wpływ na terapię. To daje nowe możliwości, ale również skłania do zadania pytania, jak najlepiej wykorzystać zachodzące zmiany.

– Wierzę, że dzięki odpowiednio przygotowanym, sprawdzonym i zweryfikowanym algorytmom AI leczenie zostanie „uśrednione” na poziomie wyższym, niż jest obecnie, co zdecydowanie poprawi jakość i efektywność opieki zdrowotnej. By to nastąpiło, centralne miejsce w tym procesie powinni zająć lekarze specjaliści, których wiedza i doświadczenie kliniczne są nieocenione na każdym etapie tworzenia i wdrażania innowacji. Inaczej wiele z rozwiązań trafi do szuflady jako „dobrze zapowiadające się – niepraktyczne klinicznie”, „słabo zbadane – z brakiem zaufania do nich przez klinicystów” albo „fajne, skuteczne, nieźle zbadane, ale dla bardzo wąskiej grupy pacjentów” – stwierdza dr n. med. Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Innowacji i Kształcenia NIL (COBIK NIL).

– Dla sektora medycznego, który docenia znaczenie innowacji i rozwoju nowych technologii, istotne jest włączenie lekarzy w proces transformacji od samego początku. To właśnie oni, jako przyszli użytkownicy, mają unikatowe spojrzenie na praktyczne aspekty codziennej pracy, co umożliwia dostosowanie nowych rozwiązań do realiów klinicznych, eliminując potencjalne bariery wdrożeniowe oraz obniżając koszty projektowe i dostosowania systemowego – podkreśla dyrektor Drobniak.

W związku z tym, że zaangażowanie lekarzy specjalistów w proces innowacyjny ma kluczowe znaczenie dla skutecznej implementacji nowych rozwiązań, dr Drobniak założył w Naczelnej Izbie Lekarskie Sieć Lekarzy Innowatorów NIL IN – zrzeszającą już kilkaset osób zaangażowanych bądź gotowych do zaangażowania w te procesy. Współpraca z lekarzami z tej grupy od samego początku, uwzględnienie ich doświadczenia i potrzeb, zwiększają szanse na to, że testowane rozwiązania znajdą praktyczne zastosowanie. – W NIL IN funkcjonuje kilka grup roboczych – do spraw startupów, danych medycznych, sztucznej inteligencji, innowacji w medycynie ambulatoryjnej, innowacji w szpitalnictwie oraz transformacji systemu ochrony zdrowia – dodaje, wskazując na zróżnicowanie podejmowanych działań.

Sieć Lekarzy Innowatorów NIL IN, którą wspiera Naczelna Izba Lekarska, jest też buforem chroniącym medycynę przed zalewem technologii, a także „śmieciowymi” rozwiązaniami. – Naszym zadaniem jest łączenie i wspieranie lekarzy praktyków poszukujących innowacji w codziennej pracy, a także lekarzy pionierów tworzących nowe projekty. Tak, by do użytku klinicznego trafiały jedynie narzędzia warte ich stosowania z korzyścią dla pacjentów i lekarzy, a nie wszystkie – mówi dr Drobniak.

To właśnie dzięki takim inicjatywom polska medycyna ma szansę stać się liderem innowacji medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Brakującym ogniwem jest platforma innowacji medycznych, ale to wymaga inwestycji finansowych spoza samorządu lekarskiego. – Dysponujemy sprawdzoną grupą lekarzy specjalistów, świetnymi designerami, którzy współpracują z NIL IN, ale barierą jest brak pieniędzy na realizację tak dużego przedsięwzięcia. Poszukujemy do współpracy partnerów komercyjnych, ale i wsparcia instytucji publicznych – dodaje dyrektor.

Nie ma wątpliwości, że nowatorskie rozwiązania są nieodzowne do rozwoju efektywnej i wysokiej jakości opieki zdrowotnej, a kluczem do sukcesu jest zaangażowanie lekarzy specjalistów na każdym etapie procesu innowacyjnego. Tylko dzięki współpracy wszystkich zainteresowanych możemy śledzić globalne trendy i aktywnie kształtować przyszłość medycyny, zapewniając, że nowe narzędzia będą zaspokajały potrzeby pacjentów i systemu opieki zdrowotnej, a lekarze bez obaw będą z nich korzystali.

Lekarze przyszłości to zdaniem NIL IN tacy, którzy korzystają z innowacji i algorytmów AI. Oni zastąpią lekarzy, którzy tego robić w swojej praktyce nie będą.

Dr n. med. Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej, jest jednym z kandydatów na prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.