Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zgadząją się ze stanowiskiem Rządu RP

Udostępnij:
PPOZ z satysfakcją odbiera stanowisko Rządu RP, który w swoim komunikacie zgadza się z wnioskami Komisji Europejskiej w sprawie przezwyciężania problemów związanych ze starzeniem się społeczeństw UE. PPOZ zwraca jednak uwagę, że polski system ochrony zdrowia nie jest przygotowany na to, aby zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Konieczna jest jego gruntowna przebudowa. Wzmocnienia wymaga, przede wszystkim, podstawowa opieka zdrowotna, której kadry, tak jak całe społeczeństwo, gwałtownie się starzeją.
Do 2030 roku, w Polsce, 8,5 mln osób (23,8 % populacji) osiągnie wiek powyżej 65 lat. Oznacza to, że demograficzne starzenie się społeczeństwa będzie trzykrotnie szybsze niż w latach ubiegłych. Jednocześnie liczba osób w wieku 0-19 lat spadnie o 40% a o 39% spadnie liczba ludności w wieku 20-34 lat. Liczba osób w wieku powyżej 65 lat i starszych wzrośnie o 74%. Tym samym wzrośnie dwukrotnie, do blisko 4 mln, populacja osób zagrożona wielochorobowością i niepełnosprawnością.

07 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku przebiega on pod hasłem „Więcej życia, więcej lat w zdrowiu!”. Unia Europejska ogłosiła rok 2012 Europejskim Rokiem Aktywności Ludzi Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Zdrowe i aktywne starzenie się jest wspólnym wyzwaniem dla nas wszystkich. Dlatego już dzisiaj musimy zająć się wdrażaniem strategii dla seniorów, aby uniknąć sytuacji, kiedy staniemy przed faktem, że dostępne zasoby ludzkie są daleko niewystarczające, aby zaspokoić przyszłe potrzeby opieki nad osobami starszymi.

„Konieczne jest, aby przyjrzeć się polityce zdrowotnej naszego kraju, przeanaliować plany na przysłość w kontekście diagnozy sytuacji demograficznej związanej ze starzeniem się polskiego społeczeństwa. Strategiczny plan dla seniorów, który opracowaliśmy wiele lat temu w Wielkopolsce w ramach naszej „Strategii dla POZ“ koncentrował się – podobnie, jak obecny plan Rządowy- na trzech filarach: profilaktyktyce, opiece i leczeniu oraz na promowaniu aktywnego starzenia się. Dlatego z ogromną radością przyjeliśmy stanowisko Rządu w tej sprawie. Czytajac dokument rządowy, odnosimy wrażenie ze nasza strategia idealnie wpisuje się w obecne trendy. My już wtedy widzielismy w tej dziedzinie duże wyzwanie na przyszłość. Mówilismy o profilaktyce, o organizacji ochrony zdrowia nad osobami starszymi, edukacji dotyczacej zdrowego stylu życia i zdrowej starości. Uważamy, że wielkim wyzwaniem dla polskiej ochrony zdrowia i POZ są właśnie plany na przyszłość, czyli polityka długofalowa, ponad podziałami partyjnymi na najblizsze 30 lat. W strategii naszej organizacji mówimy, jak powinno wzrosnąć zabezpieczenie w kadry medyczne, w jakim kierunku powina pójść profilaktyka, edukacja - w tej chwili 30-40- latkow, żeby wejść zdrowo w starość. W związku z tym, w drugiej połowie kwietnia br. planujemy akcję dla seniorów. Wydamy poradnik o zdrowym stylu życia – zalecenia profilaktyczno - szczepieniowe, powyżej 65 roku. Podstawowe zasady chroniące układ naczyniowo – sercowy, informacje, na co zwracać uwagę przy doborze diety. No i ważna rzecz: propagowanie ruchu, bo w 90% ruch to zdrowie. Osoby, które przestają być aktywne, zapadaja po kolei na wszystkie choroby, pocznając od stawów, kości a kończąc na układzie naczyniowym i odporności“ - komentuje doktor Bożena Janicka prezes PPOZ.

Wzmocnienia wymaga, przede wszystkim, podstawowa opieka zdrowotna, której kadry, tak jak całe społeczeństwo, gwałtownie starzeją się. Znaczny odsetek lekarzy rodzinnych jest w wieku przedemerytalnym lub już emerytalnym. Potrzeba zatem stworzyć preferencje dla kształcenia nowych lekarzy rodzinnych, kładąc nacisk w procesie szkolenia na praktyczne, a nie tylko teoretyczne rozwiązywanie problemów medycznych i społecznych, jakie niesie za sobą wielochorobowość pacjentów w podeszłym wieku. Należy także poszerzyć zakres kompetencji diagnostycznych i terapeutycznych lekarzy rodzinnych. Bez tego nadal będą rosnąć kolejki po poradę u specjalistów, którzy będąc ekspertami w jednej tylko dziedzinie, nie będą potrafili pomóc choremu obarczonemu wieloma problemami zdrowotnymi. Trzeba – wreszcie - w ślad za rozszerzeniem kompetencji podstawowej opieki zdrowotnej zwiększyć jej poziom finansowania. Obecny jest niewystarczający.

Doktor Andrzej Masiakowski ekspert ds. startegii PPOZ: „W roku 2006 eksperci PPOZ opracowali dokument programowy „Strategia dla podstawowej opieki zdrowotnej opartej na praktykach lekarzy rodzinnych”. W dokumencie tym wskazujemy na potrzebę oparcia systemu opieki zdrowotnej na podstawowej opiece zdrowotnej właśnie dlatego, że gwałtownie przyrasta populacja chorych zagrożona wielochorobowością. Większość ich potrzeb zdrowotnych mogą zaspokoić jedynie lekarze rodzinni, którzy są specjalistami w zakresie podstawowym w wielu dziedzinach. Dodatkowo lekarze ci praktykują w miejscu zamieszkania swoich pacjentów, którzy mają ograniczona możliwość przemieszczania się z uwagi na swoją niepełnosprawność. Nie można oczekiwać od nich tego, że aby skorzystać z porady związanej z różnymi chorobami będą w tym celu odwiedzali wielu specjalistów praktykujących w odległych od ich miejscach zamieszkania praktykach; dodatkowo po kilkumiesięcznym oczekiwaniu na termin wizyty“.

Na taki kierunek zmian w polskim systemie ochrony zdrowia eksperci PPOZ wskazywali od roku 2006, formułując cele „Strategii dla podstawowej opieki zdrowotnej opartej na praktykach lekarzy rodzinnych”. Strategia ta nic nie straciła ze swojej aktualności.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.