Leki vs przedmioty ortopedyczne - 14:1

Udostępnij:
Rosną dysproporcje pomiędzy publicznymi wydatkami na leki w porównaniu do finansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. W 2010 roku różnica ta jest już jak 14:1!
W ramach gromadzenia informacji o systemie ochrony zdrowia w Polsce, Izba POLMED analizuje dane, związane m.in. z wydatkami na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, w porównaniu z refundacją leków. Zaopatrzenie dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych to m.in. sprzęt urologiczny, sprzęt stomijny, pieluchy anatomiczne, pieluchomajtki, poduszki przeciwodleżynowe, protezy, ortezy, aparaty ortopedyczne, aparaty słuchowe, obuwie ortopedyczne, kule i laski inwalidzkie czy wózki inwalidzkie.

Dane za ostatni rok i lata poprzednie wskazują, że finansowanie tego zaopatrzenia nie tylko się nie poprawia, ale wręcz pogarsza.
Zgodnie z planem finansowym NFZ realizowanym w 2010 r. wydatki na leki wzrosną o blisko 2,5% w porównaniu do realizacji planu finansowego w 2009 r., natomiast wydatki na zaopatrzenie ortopedyczne i środki pomocnicze – niestety spadają o 0,5%.

Izba POLMED dane zbiera nie tylko w Polsce. Porównuje je też z danymi z krajów sąsiednich, np. z tzw. Grupy Wyszechradzkiej (Węgry, Czechy, Słowacja). Wszędzie tam proporcje wydatków są zupełnie inne: Węgry 1:8, Słowacja 1:9, Czechy 1:7. Średnia unijna to 1:7, a nawet 1:5!
Przyjmując nawet najmniej korzystne dla pacjentów porównanie – z Węgrami – gdzie relacje pomiędzy wydatkami na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (POISP), a lekami to jak 1:8, w Polsce – przy niezmienionych wydatkach na leki – nakłady na zaopatrzenie ortopedyczne i środki pomocnicze powinny wzrosnąć o ok. 60%!

Ta liczba może wydawać się szokująco wysoka – doskonale jednak obrazuje skalę dysproporcji i niedoborów, których ofiarą padają niestety pacjenci i osoby niepełnosprawne – mówi Witold Włodarczyk, Dyrektor Generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.
- Członkowie Izby na co dzień mają do czynienia z osobami, przychodzącymi zrealizować zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Ostatnio natrafiają one niestety na kolejne bariery – konsekwencje braków w finansowaniu. Zaczynają być ustawiani w kolejki, często wielomiesięczne – do zrealizowania nawet po nowym roku. To jest niestety smutna rzeczywistość z jaką się stykamy – dodaje Włodarczyk.

Uczestnicy konferencji „Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych”, dyskutowali także o 7% stawce VAT, jaką w 2004 r. zostały objęte wyroby medyczne, w tym zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Wprowadzenie VAT nie wiązało się niestety z podwyższeniem limitów finansowania tego zaopatrzenia. W rezultacie dopłaty do zaopatrzenia zmniejszyły się, co odczuli niepełnosprawni. Niestety, w 2011 planowana jest kolejna podwyżka VAT, która znów uderzy ich po kieszeni.

Zdaniem Dyrektora Włodarczyka, Państwo nie tylko w sposób bezpośredni ogranicza finansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Robi to także w sposób pośredni – poprzez podatki VAT.

Podczas konferencji porównywano też dostęp do refundowanych wyrobów medycznych w porównaniu z lekami. Wskazywali na łatwość otrzymania drogiego leku na receptę w zestawieniu z bardzo uciążliwą procedurą realizacji zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, np. ilość formalności przy uzyskaniu 12-to złotowej refundacji, np. laski dla niewidomych.

Konferencja z cyklu „Potrzeby Polskich Pacjentów”, została zorganizowana w Sejmie na prośbę organizacji reprezentujących osoby niepełnosprawne i przewlekle chore w całej Polsce.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.