MZ i CMJ zabijają jakość? Spytaliśmy oskarżanych

Udostępnij:
Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" stwierdziła, że MZ i CMJ zabijają jakość. - Trzy lata temu dostaliśmy akredytację resortu. Mamy obowiązek prosić CMJ o jej weryfikację. Zrobiliśmy to i do dziś czekamy. Skutek? Stracimy ponad półtora miliona złotych – wyjaśniła Gałczyńska-Zych. Co na to centrum i ministerstwo? Spytaliśmy.
- Znamy problemy Centrum Monitorowania Jakości. Wiemy, że nie ma odpowiedniego finansowania i nie ma akredytatorów, ale taki stan rzeczy powoduje, że tracimy pieniądze - powiedziała Gałczyńska-Zych. Zgodnie z sugestią dyrektorki, "Menedżer Zdrowia" spytał MZ i CMJ, kiedy Szpital Bieleńskiego może spodziewać się wizytatorów i czy rzeczywiście nie ma pieniędzy.

Odpowiedzi nie satysfakcjonują
Centrum Monitorowania Jakości nie chciało wypowiedzieć się w sprawie. Odesłało do Ministerstwa Zdrowia. Resort nie odpowiedział konkretnie, ale przyznaje, że jest nadzieja na poprawę.

- Liczba przeglądów akredytacyjnych przeprowadzanych w danym roku kalendarzowym jest zależna od wysokości środków budżetowych pozostających w dyspozycji Centrum Monitowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wyznaczanie terminów przeglądów akredytacyjnych odbywa się w oparciu o prowadzoną listę oczekujących. Planowany termin wizyty akredytacyjnej w Szpitalu Bielańskim w Warszawie przypada na początek października 2018 roku - poinformował Krzysztof Jakubiak, rzecznik Ministerstwa Zdrowia i wyjaśnił, że proces doboru wizytatorów akredytacyjnych na wizyty w szpitalach odbywa się w procedurze przetargu nieograniczonego, która jest skomplikowana i długotrwała.

- W projektowanej ustawie o jakości pojawia się propozycja odejścia od procedury przetargowej dotyczącej doboru składu zespołu akredytacyjnego, dzięki czemu organizacja wizyt będzie przebiegała dużo sprawniej. Jednocześnie informuję, że w 2018 roku przewiduje się przeprowadzenie około 70 wizyt akredytacyjnych w szpitalach, finansowanych z budżetu państwa, oraz około 40 wizyt w ramach prowadzonego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, projektu „Wsparcie szpitali we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki"’. Obecnie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia dysponuje 52 wizytatorami lekarzami i pielęgniarkami. Kolejne pięć osób jest w trakcie szkolenia - przyznał Jakubiak i dodał: - W nawiązaniu do wypowiedzi pani dyrektor Doroty Gałczyńskiej-Zych informuję, że nie można oszacować utraconych korzyści. Nie da się przewidzieć ostatecznego wyniku procentowego spełnienia wymogów standardów akredytacyjnych. Taka informacja jest dostępna dopiero po przeprowadzeniu wizyty akredytacyjnej.

Obejrzyj rozmowę z Dorotą Gałczyńską-Zych: "Gałczyńska-Zych: MZ i CMJ zabijają jakość".
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.