123RF

Magister sztuk pięknych psychoterapeutą?

Udostępnij:

Ustawa o zawodzie psychoterapeuty ma zapewnić ochronę prawną prawdziwym specjalistom, ukrócić samowolkę tych wątpliwych, a pacjentów ustrzec przed ich nieuczciwymi praktykami. Wątpliwości w proponowanych przepisach budzi jednak brak wymogów w kwestii wykształcenia przyszłego specjalisty.

– Poselski projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty oraz samorządzie zawodowym, który pojawił się na stronie Sejmu, to inicjatywa koalicji rządzącej i odpowiedź na potrzebę uregulowania tego typu działalności – informuje „Rzeczpospolita”.

Zdaniem mec. Michała Czarnucha z kancelarii Rymarz Zdort Maruta, koordynatora zespołu prawnego współpracującego przy tworzeniu projektu, spełnia on większość oczekiwań przeważającej części środowiska i przyczyni się do poprawy sytuacji na rynku.

– Dziś, bez jakiejkolwiek kontroli, każdy może utrzymywać, że świadczy usługi dla każdego, a to już potencjalne niebezpieczeństwo. Transparentne zasady dla tak istotnej grupy zawodowej – i tak istotnej kwestii społecznej, jaką jest zdrowie psychiczne – są niezmierne ważne – komentuje adwokat.

Jednak adwokat Ewelina Miller z kancelarii E&M MILLER Adwokaci sp. p. sceptycznie postrzega brak zapisów o bazowym wykształceniu przyszłych specjalistów. W jej ocenie, zawód psychoterapeuty w praktyce będzie mógł wykonywać np. magister sztuk pięknych czy bliżej nieokreślonych nauk humanistycznych.

– Powinna być do tego uprawniona tylko osoba z tytułem lekarza lub wykształceniem psychologicznym albo pedagogicznym, a nie przysłowiowy artysta, który zdobędzie przewidziany w ustawie certyfikat – ocenia adwokat.

Jej zdaniem dobrym pomysłem jest powołanie Krajowej Rady Psychoterapeutów i sądu koleżeńskiego czy wprowadzenie nieograniczonej w czasie tajemnicy zawodowej i obowiązek dalszego dokształcania się.

Mec. Miller precyzuje, że działalność rozpocznie też rzecznik praw psychoterapeuty. Dodaje, że za bezprawne posługiwanie się tytułem zawodowym groziła będzie zaś grzywna, a za prowadzenie działalności bez zezwolenia – odpowiedzialność karna.

Przeczytaj także: „Pomoc psychologiczna dla dzieci bez zgody rodziców – zmiany w przepisach”

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.