Małopolskie szpitale skarżą się na NFZ

Udostępnij:
Placówki zdrowia z terenu małopolski zaprotestowały wobec polityki realizowanej w strategiach negocjacyjnych przez oddziały NFZ. Stowarzyszenie Szpitali Małopolski wystosowało do Minister Zdrowia Ewy Kopacz skargę na działalność Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
- (...) Dlatego kategorycznie podkreślić należy, że żaden przepis obowiązującego prawa nie upoważnia Funduszu, w tym MOW NFZ w Krakowie, do wprowadzania w ramach konkursów ofert mechanizmu licytacji wśród oferentów i to licytacji „ślepej“. Taka praktyka MOW NFZ w Krakowie stanowi rażące naruszenie przepisów prawa i nadużycie pozycji monopolistycznej - napisano w oświadczeniu. - W ten sposób z konkursu ofert uczyniono biurokratyczny kabaret, chociaż już w latach ubiegłych po wielokroć zwracano uwagę, że warunki, w jakich oferuje się świadczeniodawcom uczestniczenie w konkursach ofert i prowadzenie negocjacji uwłaczają wszelkim cywilizowanym standardom. Natomiast w chwili obecnej wszelkie wady i braki poprzednich konkursów zostały wyłącznie po wielokroć spotęgowane.

Sprawę jednoznacznie postrzega dyrektor Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.
- To zaczyna przybierać formy dalekie od praktyk przyjętych za cywilizowane, dlatego zdecydowaliśmy się wystosować skargę skierowaną na ręce Minister Zdrowia - mówi Marcin Kuta, dyrektor Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie oraz przewodniczący Stowarzyszenia Szpitali Małopolski. - Skarga dotyczy przede wszystkim prowadzenia rozmów, czyli tak zwanych negocjacji. Mamy okres konkursów. Jest to proces, który warto podkreślić, iż jest procesem nieprowadzonym na taką skalę w Polsce. Mamy do czynienia ze zjawiskiem dotyczącym tylko Małopolski. Nie są to zachowania ogólnopolskie, są one wymyślone tutaj i jesteśmy pewni że może być inaczej.

Dyrektor tarnowskiego szpitala podkreśla, iż istnieje bardzo duże ryzyko dla zapewnienia świadczeń.
- Urzędnikom Funduszu bezkrytycznie przychodzi stwierdzić, że pacjent może sobie dojechać do innego szpitala - podkreśla Kuta.
Warto zaznaczyć, że do Stowarzyszenia Szpitali Małopolski, które działa już od 7 lat należą 24 placówki zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.