Matusewicz: Aby ktoś mógł zyskać na wycenie, ktoś inny musi stracić

Udostępnij:
- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ocenia obecnie radioterapię, koordynowaną opiekę nad kobietami z rakiem piersi, została już dokonana wycena ortopedii i ostrego zawału serca - mówi Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT, dodając, że jednak, aby ktoś mógł zyskać, ktoś musi stracić.
Według Matusewicza lekarze nie mają już prawa narzekać na warunki leczenia raka piersi. Programy terapeutyczne zawierają wszystkie dostępne leki. Rak piersi stał się chorobą przewlekłą, a mediana przeżycia wynosi 15 lat. Trwają prace nad opieką koordynowaną.

Kto zyska? Na pewno pediatria, która jest niedofinansowana. Zyska też opieka paliatywna oraz wiele onkologicznych procedur, ale do tego potrzebne są dane kosztowe, aby móc dokonać wyceny, a te onkolodzy przesyłają opornie.

Kto straci? Na to pytanie prezes Matusewicz unikał odpowiedzi wspominając ogólnie, że opieka koordynowana wiążę się z przebudowaniem wycen. Za przykład podał kardiologię, gdzie obniżono wyceny metod interwencyjnych, ale zyskali starsi chorzy w opiece zachowawczej. Lekarze chcą zawyżonych wycen - tak jak w protonoterapii, tymczasem agencja wyceniła ją na poziomie europejskim. - Nawet jeśli będą obniżki w niektórych dziedzinach nie powinny być one istotne - zapewnił Matusewicz.

Obejrzyj rozmowę Marty Koblańskiej z Wojciechem Matusewiczem:


Wojciech Matusewicz from Termedia Videos on Vimeo.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.