Minister zamienił paski na trochę kaski

Udostępnij:
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne protestuje przeciw nowej liście refundacyjnej. –Decyzje MZ dotyczące refundacji pasków są dla pacjentów nie tylko całkowicie niezrozumiałe, ale po prostu groźne, jeśli nie wręcz wrogie. – czytamy w komunikacie PTD.
Obecnie za opakowanie najbardziej popularnych pasków do glukometrów pacjenci płacą ryczałtem 3,20 zł. Te, które wpisano na listę, będą kosztowały 11-16 zł. Według prof. Leszka Czupryniaka, stojącego na czele PTD brak refundacji tych konkretnych pasków spowoduje ograniczenie samokontroli poziomu cukru. Wydatki na paski ponoszone dotychczas z budżetu - poniosą pacjenci. Mówiąc językiem popularnej w Polsce reklamy minister "zamienił paski na trochę kaski".

-Dla chorych na cukrzycę lista refundacyjna zawiera niemal same bardzo złe wiadomości – czytamy w komunikacie PTD. -W wykazie tym nie umieszczono pasków testowych do oznaczania stężenia glukozy stosowanych od wielu lat przez ok. 70% chorych na cukrzycę (w sumie produkowanych przez trzy firmy).

Kolejnym problemem , na który zwraca uwagę PTD jest wzrost cen szybkodziałających insuliny analogowych, które są podstawowymi lekami w terapii cukrzycy typu 1. -Wbrew zapowiedziom nie umieszczono w wykazie ani jednego leku z grupy preparatów inkretynowych, nowoczesnych i bardzo korzystnie działających leków w cukrzycy typu 2 – pisze PTD. -Jeżeli wspomnimy jeszcze o ciągle niezrealizowanej obietnicy Ministerstwa Zdrowia o poprawie dostępności chorych do długodziałających analogów insuliny, dla chorych na cukrzycę Polek i Polaków, zwłaszcza cierpiących na cukrzycę typu 1, nadchodzący rok rysuje się bardzo ponuro - dodaje.

-Widzimy potrzebę znacznie ściślejszej współpracy naszego środowiska z Ministerstwem Zdrowia, m.in. aby przekonać władze, że w obecnej sytuacji korzystne może być rozróżnienie cukrzycy leczonej insuliną i leczonej tylko lekami doustnymi w zakresie refundacji leków – mówi w przekazanych komunikacie prof. Leszek Czupryniak, stojący na czele PTD. Jego zdaniem w szerszej perspektywie niezbędne jest w naszym odczuciu merytoryczne wzmocnienie Ministerstwa Zdrowia w zakresie planowania ochrony zdrowia chorych na cukrzycę w naszym kraju. -Liczymy, że tym razem nasze zdecydowane stanowisko, bardzo silnie uzasadnione naukowo, zostanie wzięte przez władze Ministerstwa Zdrowia w procesie rewizji i korygowania ogłoszonego 23.12 br. wykazu leków refundowanych – konkluduje Czupryniak.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.