123RF

Monitorowanie kolejek do specjalistów. Zmiany w rozporządzeniu

Udostępnij:

Resort zdrowia publikuje nowelizację rozporządzenia w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców. Zmiana dotyczyny sprawniejszego monitorowania kolejek dzięki aplikacji "AP KOLCE” udostępnianej świadczeniodawcom przez NFZ. 

Projektowane rozporządzenie ma na celu poprawę monitorowania czasów oczekiwania do wybranych świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej poprzez wprowadzenie obowiązku prowadzenia harmonogramów przyjęć na te świadczenia w aplikacji "AP KOLCE” - uzasadnia ministerstwo. 

Jak tłumaczy, obowiązek prowadzenia harmonogramów przyjęć w aplikacji "AP KOLCE" oznacza, że harmonogramy przyjęć (w tym listy oczekujących) prowadzone przez wszystkich świadczeniodawców udzielających danego świadczenia opieki zdrowotnej znajdują się w jednym, centralnym systemie, co zapewnia Narodowemu Funduszowi Zdrowia dostęp do aktualnych danych dotyczących czasów oczekiwania oraz liczby osób oczekujących na takie świadczenie w skali kraju.

Stosowanie aplikcji umożliwia bieżące monitorowanie prawidłowości prowadzenia list oczekujących, prowadzenie szczegółowych analiz czasów oczekiwania oraz eliminowanie przypadków wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie.

Dotychczas takim obowiązkiem w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej objęte były świadczenia z czterech zakresów: onkologii, kardiologii, endokrynologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Projektowane rozporządzenie rozszerza ten wykaz o dodatkowe osiem, tj. świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu urologii, neurologii, nefrologii, diabetologii, chorób płuc i gruźlicy, gastroenterologii, okulistyki oraz otolaryngologii.

MZ informuje, że obowiązek prowadzenia odrębnych list oczekujących w aplikacji udostępnianej przez NFZ dla pierwszych dwóch nowych zakresów świadczeń zacznie obowiązywać od dnia 1 maja 2025 r.

Włączanie nowych, kolejnych zakresów będzie się odbywało stopniowo (po dwa zakresy co dwa tygodnie). Resort tłuczy, że zapewni to odpowiedni czas zarówno Funduszowi na prace dostosowujące aplikację do prowadzenia nowych harmonogramów przyjęć, jak i świadczeniodawcom, którzy są zobowiązani do wprowadzenia prowadzonych harmonogramów z własnych systemów informatycznych do "AP KOLCE".

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia poniżej:



Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.