Zapisy do lekarzy specjalistów będą możliwe online
Tagi: | Ministerstwo Zdrowia, zapisy, lekarz, lekarze, specjalista, specjaliści, kolejki, Internetowe Konto Pacjenta, IKP, e-rejestracja, Łukasz Jankowski |
W Ministerstwie Zdrowia pracują nad ustawą umożliwiającą zapisywanie się do lekarzy specjalistów przez internet. Wprowadzenie centralnej e-rejestracji ma zapewnić pacjentom kompleksowy dostęp do informacji o wolnych terminach u wszystkich świadczeniodawców.
– Mamy bardzo duże nadzieje związane z wprowadzeniem centralnej e-rejestracji. Obecnie pacjenci są pozbawieni pełnej informacji na temat kolejek do określonych świadczeń, co powoduje wydłużony czas oczekiwania i niewykorzystywanie zasobów – mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Obecnie pacjent, który chce skorzystać ze specjalistycznego świadczenia, zapisuje się w jednej, wybranej placówce do kolejki.
– Nie może wpisać się na listę oczekujących u innego świadczeniodawcy, co ma zapobiegać tworzeniu sztucznych kolejek – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Potrzebę zmian Ministerstwo Zdrowia uzasadnia tym, że funkcjonujące rozwiązanie nie zapewnia świadczeniobiorcom dostępu do wszystkich możliwych w danym czasie terminów udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej, a tym samym nie gwarantuje im uzyskania możliwie najwcześniej dostępnego terminu udzielenia danego świadczenia.
Centralna e-rejestracja będzie wprowadzana etapami. Najpierw pacjenci zapiszą się na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane w trybie ambulatoryjnym w ramach części specjalizacji.
– Resort zdrowia chce, by w 2025 r. objąć e-rejestracją świadczenia realizowane w kardiologii, onkologii i tomografii komputerowej, a także świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy i programu profilaktyki raka piersi – informuje „DGP”.
Centralna e-rejestracja ma być możliwa dzięki udostępnianiu przez placówki medyczne wszystkich harmonogramów przyjęć. Będzie ona zawierała także wykaz oczekujących, wspólny dla wszystkich świadczeniodawców udzielających wybranego świadczenia.
Rejestracja będzie dotyczyć świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych pacjentom zgłaszającym się po raz pierwszy oraz tym, którzy kontynuują leczenie. Pacjent zgłaszający się po raz pierwszy będzie mógł określić kryteria swojego świadczenia, jak np. wybór placówki.
Nowością będzie możliwość zapisania się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta oraz za pośrednictwem specjalnej infolinii, która zostanie utworzona na potrzeby centralnej e-rejestracji.
Przeczytaj także: „Zniesienie limitów to nie lek na kolejki. Poprawimy dostępność innym sposobem”.