NFZ - Federacja PZ w ocenie rzeczywistości mija się z prawdą

Udostępnij:
W wypowiedziach przedstawicieli Federacji PZ nt. ambulatoryjnej opiece specjalistycznej na Dolnym Śląsku często pojawiają się informacje o rzekomej destabilizacji i chaosie zagrażającym systemowi przyjęć pacjentów.
Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach przypomnienia pragnie podkreślić, że konkurs na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną planowany był i tak w tym roku, ponieważ pierwotne umowy obowiązywały do grudnia 2012 r. Zmiana polega na tym, że postępowanie konkursowe zostało ogłoszone 5 miesięcy wcześniej. Natomiast w przypadku ogłaszania konkursu pod koniec roku oznacza to, z jednej strony, że jest krótki czas na jego przeprowadzenie, tj. analizę zgłoszonych ofert, kontrolę wszystkich oferentów, (co wzbudza największy sprzeciw organizacji świadczeniodawców), z drugiej strony rozstrzygnięcie konkursu wypada na koniec grudnia, co powoduje duży chaos wśród pacjentów, ponieważ nie ma czasu na powiadomienie ich o nowych gabinetach. Przeprowadzenie wcześniejszego postępowania konkursowego daje Funduszowi oraz świadczeniodawcom dwa miesiące na poinformowanie pacjentów oraz ubezpieczonych z Dolnego Śląska o nowych umowach z NFZ obowiązujących od 1 września. Zakończenie konkursu 31 grudnia nie daje takiej możliwości. Dodatkowo, w przypadku rozstrzygnięcia konkursu w czerwcu, mamy dwa miesiące na konkursy uzupełniające, które zagwarantują optymalny dostęp do świadczeń w sytuacji, gdyby nie nastąpiło to w wyniku rozstrzygnięcia konkursu podstawowego.

Federacja PZ alarmuje, że cyt.… „zagrożona jest struktura systemu, która może ulec zmniejszeniu”…”Skutkiem tego jest systematyczne zaniżanie wartości punktu rozliczeniowego”…

Warto przypomnieć konkursy, które odbywały się na Dolnym Śląsku do 2012 roku. Do każdego postępowania konkursowego wpływało około 3 000 ofert z Dolnego Śląska. W 2011 r. Dolnośląski Oddział NFZ podpisał umowy z 2 600 gabinetami specjalistycznymi. Oznacza to, że nigdy tak nie było, żeby wszystkie gabinety starające się o kontrakt go dostawały. Warto także wspomnieć, iż cena oczekiwana przez DOW NFZ w ogłoszonym konkursie nie ulega zmianie, zaś pieniądze przeznaczone na umowy dotyczące czterech ostatnich miesięcy tego roku są o około 8 milionów większe w porównaniu do wartości wypowiedzianych umów.
O dostępności do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej świadczy nie ilość gabinetów, tylko pieniądze, które DOW NFZ przeznacza na te świadczenia.

Federacja PZ alarmuje, że cyt…. „ działania dyrekcji NFZ w sposób istotny naruszają interesy świadczeniodawców, którzy mając umowy na okres zamknięty dwóch lat, zaplanowali i podjęli działania przygotowania palcówek do nowych wymogów”...

Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że każdy świadczeniodawca składając do Funduszu aktualizację na 2012 r. zadeklarował, że działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kontraktowanie świadczeń zdrowotnych odbywa się zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2011 r.

Federacja PZ twierdzi, że cyt… „ grozi nam likwidacja niewielkich poradni w małych miejscowościach”…

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że po analizie dostępności tzw. terytorialnej dokonał zmian obszarów kontraktowania. Zmiany polegają na tym, że do kontraktowania zostały ustalone mniejsze obszary. W tym roku dla niektórych poradni obszarem kontraktowania jest zamiast województwa - grupa powiatów, zamiast grupy powiatów -powiat. Taka zmiana obszarów ma na celu przeciwdziałanie koncentracji podmiotów wyłącznie w dużych ośrodkach i dostosowanie terytorialnego rozmieszczenia gabinetów specjalistycznych do potencjalnych możliwości wynikających z zasobów kadrowych szeroko rozumianej ochrony zdrowia w województwie dolnośląskim.

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ podkreśla, że powyższe dane są ogólnodostępną wiedzą znaną wszystkim uczestnikom systemu. Pominięcie tych danych skutkuje w efekcie nierzetelnym przedstawieniem faktów i wprowadza w błąd opinię publiczną.

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ rozumie obawy środowiska lekarskiego związane z nadzwyczajnym trybem kontraktowania świadczeń. Jednak w świetle powyższych faktów używane argumenty przez Porozumienie PZ nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. W naszym przekonaniu zarówno termin konkursu, nowo ustalone obszary dla poszczególnych gabinetów, jak i zwiększone pieniądze są argumentami przemawiającymi za tym, że poprawi się dostępność do świadczeń dla mieszkańców Dolnego Śląska. Wyrażamy nadzieję, iż znakomita większość lekarzy zgodnie z własnymi deklaracjami wręcz popiera ideę skontrolowania wszystkich oferentów. Dzięki temu nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia, ale przede wszystkim pacjenci będą mieli zagwarantowane finansowanie świadczeń zdrowotnych, w najlepszych gabinetach specjalistycznych na Dolnym Śląsku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.