NFZ przedstawił regulamin prac Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia biologicznego w Chorobach Reumatycznych

Udostępnij:
Regulamin został sporządzony na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (DzU nr 194, poz. 1152), Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 października 2011 r. Nr 59/2011/DGL z późn. zm. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie terapeutyczne programy zdrowotne oraz Komunikatu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 stycznia 2011 roku w sprawie powołania przez Prezesa NFZ Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.
Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych powołuje Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych działa przy ośrodku będącym realizatorem świadczenia "kwalifikacja i weryfikacja leczenia biologicznego przez zespół koordynacyjny ds. leczenia biologicznego w programie leczenia rzs i mizs", zwanym dalej Jednostką Koordynującą.

W skład Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych wchodzą specjaliści zajmujący się leczeniem chorób reumatologicznych lekami biologicznymi (specjaliści reumatologii; dermatologii).

W posiedzeniach Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych mają prawo uczestniczyć z prawem głosu - przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz w roli obserwatorów bez prawa głosu - przedstawiciele Jednostki Koordynującej, przedstawiciele stowarzyszeń chorych.

Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych kwalifikuje i weryfikuje skuteczność leczenia pacjentów w ramach programów terapeutycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia:
- Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS) o przebiegu agresywnym,
- Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK),
- Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS),
wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Kwalifikacja do leczenia w ramach danego programu terapeutycznego odbywa się zgodnie z opisem świadczenia zamieszczonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia oraz Zarządzeniu

Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych wybiera spośród swoich członków Przewodniczącego, Z-cę Przewodniczącego. Wybór następuje zwykłą większością głosów. Zespół Koordynacyjny działa w oparciu o sekretariat, którego siedziba znajduje się w Jednostce Koordynującej
Sekretariat zajmuje się sprawami formalnymi, w szczególności archiwizacją dokumentów, przekazywaniem korespondencji, kontaktowaniem się z członkami Zespołu, zawiadamianiem o spotkaniach, protokołowaniem posiedzeń.

Posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych odbywają się, co najmniej 12 razy w roku, według przyjętego na dany rok harmonogramu. Harmonogram posiedzeń ustala na początku danego roku kalendarzowego Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego i przesyła informację o terminach posiedzeń Zespołu do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego mogą odbywać się poza harmonogramem na wniosek Przewodniczącego Zespołu lub Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych podejmuje uchwały w szczególności dotyczące rozpoczęcia leczenia biologicznego, kontynuowania jej oraz zakończenia terapii, w oparciu o właściwie opracowany "Wniosek o zakwalifikowanie pacjenta do leczenia biologicznego w programie (...)", sporządzony i przekazany do członków Zespołu Koordynacyjnego.

Kwalifikacja i weryfikacja skuteczności leczenia odbywa się na podstawie prawidłowo uzupełnionych wniosków o zakwalifikowanie pacjenta przesłanych do sekretariatu Zespołu Koordynacyjnego, którego siedziba znajduje się przy Jednostce Koordynującej.

Przedstawiciele stowarzyszeń chorych nie uczestniczą przy omawianiu wniosków o zakwalifikowanie pacjenta do właściwego programu terapeutycznego.

Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych jest niezależny, a jego członkowie nie kontaktują się w sprawach pracy Zespołu, a szczególnie wydawanych opinii, z lekarzem prowadzącym pacjenta, pacjentem lub jakąkolwiek osobą, organizacją czy instytucją, która mogłaby być zainteresowana przydziałem leku. Wszystkie informacje, które mogą mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji mogą być zamieszczane jedynie w nadesłanym wniosku.

Uchwały zapadają na posiedzeniach zwykłą większością głosów, w obecności przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego i obecności nie mniej niż 5 członków Zespołu.
Członek Zespołu ma obowiązek powiadomić w formie pisemnej sekretariat o przyczynach swej nieobecności.

Wnioski, stanowiska i uchwały Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych zapadają na posiedzeniach zwykłą większością głosów, w obecności Przewodniczącego lub Z-cy Przewodniczącego. W przypadku wystąpienia równoważności głosów, decydujący jest głos Przewodniczącego Zespołu lub w przypadku jego nieobecności Zastępcy Przewodniczącego. Podobnie rozpatrzony zostaje wniosek o kontynuację i zakończenie leczenia.

Informację o wyniku rozpatrzenia wniosku Zespół Koordynacyjny przekazuje do Narodowego Funduszu Zdrowia i Jednostki Koordynującej. Obowiązek zawiadomienia ośrodka występującego z wnioskiem o kwalifikację do leczenia, kontynuację i zaprzestanie stosowania leku spoczywa na sekretariacie Zespołu Koordynacyjnego.

Zespół wyraża swoje stanowiska w formie uchwał, stanowisk, wniosków. Dokumenty o których mowa, podpisuje Przewodniczący, a w razie nieobecności Przewodniczącego - Z-ca Przewodniczącego.

Na posiedzeniu Zespołu Koordynacyjnego Przewodniczący lub Z-ca Przewodniczącego wyznacza z pośród członków Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych osoby, które do czasu najbliższego posiedzenia Zespołu będą miały uprawnienia kwalifikacji chorych w systemie informatycznym do uczestnictwa w terapeutycznym programie zdrowotnym "Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym" w terapeutycznym programie zdrowotnym "Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)" oraz "Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym" poprzez aplikację internetową SMPT - rejestr chorób reumatologicznych, w imieniu Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

Z posiedzeń Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych sporządza się protokół, który musi być podpisany przez Przewodniczącego lub Z-cę Przewodniczącego. Protokół jest przekazywany do Narodowego Funduszu Zdrowia i publikowany na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce Zespoły Koordynacyjne.

Zespół Koordynacyjny może występować do Ministerstwa Zdrowia oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia o dokonanie zmian w programie/programach terapeutycznych refundowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Każda osoba powołana przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w skład Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych ma obowiązek uzupełnić formularz Zgłoszenia do Rejestru Korzyści.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.