NFZ w 2011 roku wyda pół miliarda złotych więcej na kontrakty z prywatnymi szpitalami

Udostępnij:
W tym roku prawie wszystkie szpitale niepubliczne przystąpiły do konkursów o kontrakty z NFZ. Dla pacjentów oznacza to większą możliwość wyboru placówki w ramach ubezpieczenia. Dla funduszu oszczędności, bo prywatne leczą szybciej i przez to taniej.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Prywatne szpitale już dziś mają więcej kontraktów z NFZ niż publiczne. Ubezpieczeni mogą skorzystać z 593 placówek niepublicznych (w tym ok. stu samorządowych) oraz z 571 publicznych. Jeszcze na początku roku proporcje były odwrotne. Wartość kontraktów dla jednostek niepublicznych zwiększyła się z 2,4 mld w porównaniu z 2009 r. do 2,9 mld zł. Ale dla publicznych szpitali wynosi 23,3 mld zł. Największe kontrakty dostają szpitale kliniczne, w których wykonywane są najbardziej skomplikowane zabiegi.

Prywatne lecznice to dziś coraz częściej duże, dobrze wyposażone szpitale, a nie, jak było jeszcze niedawno, szpitaliki liczące po parę łóżek, korzystające z wynajętych sal operacyjnych. Szpital Medicoveru, wybudowany dwa lata temu kosztem 40 mln euro, który wystąpił właśnie do NFZ o kontrakt kardiologiczny, ma pięć własnych sal operacyjnych, oddział intensywnej terapii i najnowocześniejszy sprzęt tomograficzny. W nowoczesny sprzęt zainwestowały też szpitale onkologiczne, choćby Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie. Szpitale prywatne muszą zarabiać i z własnych pieniędzy inwestować, ale wiele świadczeń są w stanie wykonać za tę samą cenę co publiczne lub nawet taniej. Głównie dlatego, że pacjenta operują szybko i w taki sposób, by mógł wrócić do domu, w ciągu jednego, najwyżej trzech dni. W publicznych przy tych samych zabiegach okulistycznych czy urologicznych leży się do tygodnia i dłużej. Inna sprawa, że prywatne szpitale zabiegają o kontrakty przede wszystkim na najbardziej dochodowe świadczenia, starannie omijając takie, do których nieraz trzeba dopłacać, jak np. pediatria czy interna. NFZ stara się wymuszać na nich, aby włączały się w system dyżurów całodobowych, które zysków nie przynoszą. W tym miesiącu w Katowicach zaczął je pełnić np. szpital Mavitu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.