Nadzieja dla pacjentów z niewydolnością serca

Udostępnij:
Komisja Europejska zatwierdziła nowe wskazanie do stosowania Iwabradyny w leczeniu przewlekłej niewydolności serca.
Komisja Europejska ogłosiła, że produkowany przez firmę Servier lek selektywnie obniżający częstość akcji serca, o nazwie iwabradyna, będący pierwszym selektywnym inhibitorem kanału If, został zatwierdzony do stosowania w leczeniu chorych z przewlekłą niewydolnością serca, u których występuje podwyższona częstość akcji serca (powyżej 75 uderzeń na minutę).

Decyzja Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu nowego wskazania dla preparatu iwabradyna jest wynikiem analizy danych z badania SHIfT, największego jak dotąd badania przeprowadzonego u chorych z niewydolnością serca, którym objęto ponad 6000 pacjentów. Badanie pokazało, że podawanie iwabradyny znacząco zmniejszyło ryzyko zgonu i hospitalizacji z powodu niewydolności serca, a także poprawiło jakość życia pacjentów. Spadek śmiertelności był szczególnie znaczący w grupie chorych z częstością akcji serca powyżej 75 uderzeń na minutę (których dotyczy nowe wskazanie dla iwabradyny).

- U chorych z niewydolnością serca, którzy mają podwyższoną częstość akcji serca, ryzyko zgonu lub hospitalizacji jest wyższe, a poważniejszy przebieg choroby prowadzi u nich do znacznego pogorszenia jakości życia. Wyniki badania klinicznego SHIfT oceniającego wpływ iwabradyny dodawanej do optymalnego leczenia chorych z niewydolnością serca, na chorobowość i śmiertelność wykazały, że iwabradyna istotnie zwiększa skuteczność stosowanej terapii redukując nie tylko groźne incydenty sercowo-naczyniowe ale poprawiając także jakość życia pacjentów. Jesteśmy przekonani, że iwabradyna stanie się nową, wartościową opcją terapeutyczną stosowaną przez lekarzy w leczeniu niewydolności serca – oświadczył dr Emmanuel Canet, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w firmie Servier.

Wyniki badania klinicznego SHIfT oceniającego wpływ iwabradyny dodawanej do optymalnego leczenia chorych z niewydolnością serca, na chorobowość i śmiertelność wykazały, że iwabradyna istotnie zwiększa skuteczność stosowanej terapii redukując nie tylko groźne incydenty sercowo-naczyniowe ale także poprawiając jakość życia pacjentów. Jesteśmy przekonani, że iwabradyna stanie się nową, wartościową opcją terapeutyczną stosowaną przez lekarzy w leczeniu niewydolności serca – oświadczył dr Emmanuel Canet, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w firmie Servier.

Przewlekła niewydolność serca
Na przewlekłą niewydolność serca cierpi w Europie 15 mln osób (2-3% całej populacji). Niewydolność serca prowadzi do upośledzenia fizycznego i pomimo postępów w leczeniu generalnie wiąże się z niekorzystnymi rokowaniami. Choroba powoduje zaburzenie zdolności serca do pompowania krwi: serce nie jest w stanie zapewnić właściwego krążenia zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Przyczyną takiego stanu jest zwykle ostre (przy zawale mięśnia sercowego) lub przewlekłe (w chorobie wieńcowej) niedokrwienie serca.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.