Najlepsi z najlepszych w Poznaniu

Udostępnij:
Największe światowe sławy otalolaryngologii oraz polscy wybitni specjaliści spotkali się w Poznaniu podczas Międzynarodowego Zjazdu Naukowo-Szkoleniowego OTOLOGIA 2011. Blisko 500 lekarzy będzie do soboty dyskutować o najnowocześniejszych metodach ratowania słuchu.
Po raz pierwszy w Polsce uczestnicy Zjazdu mogą zobaczyć i przetestować symulator 3D, który pozwala przeprowadzić wirtualną operację na kościach skroniowych, wymagającą od lekarza ogromnej precyzji.

-Jak nauczyć się chirurgii? Przecież nie możemy narażać pacjentów. To urządzenie jest bardzo pomocne dla młodych, uczących się lekarzy, którzy dzięki niemu trenują wirtualnie – przekonuje prof. dr hab. med. Witold Szyfter, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu i przewodniczący Komitetu Naukowego Zjazdu.
- Pilot zanim zacznie sam sterować, też musi odbyć początkowo loty na symulatorze. Podobnie chirurg ćwicząc na tym nowoczesnym urządzeniu, przeprowadzając fikcyjną operację uczy się, nie wyrządzając jednocześnie nikomu krzywdy. Dążymy do tego, aby ten sprzęt był dostępny także w Polsce – dodaje dr Łukasz Borucki, również pracownik poznańskiej kliniki.

Odbywający się właśnie w Poznaniu Zjazd, to dla otalolaryngologów do tej pory najbardziej spektakularne wydarzenie w Polsce.
-Przyjechali do nas najlepsi z najlepszych, prekursorzy dzisiejszej otalolaryngologii – witał gości prof. Szyfter.
Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Hans-Peter Zenner z Niemiec, jeden z odkrywców mechanizmu działania komórek słuchowych, Vittorio Colletti z Włoch, który pierwszy przywrócił słuch dzieciom bez nerwów słuchowych, Philippe Federspil - prekursor wykorzystania robotów w otologii czy też prof. Moeller z Norwegii leczący od lat guzy podstawy czaszki.

Głównym tematem Zjazdu, organizowanego przez Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu oraz Wydawnictwo Termedia, jest diagnostyka i leczenie zaburzeń słuchu najnowocześniejszymi metodami. Okazuje się, że uszkodzenia tego zmysłu a nawet jego utrata to niechciany prezent od…współczesnej cywilizacji. Przyczyny problemów ze słuchem tylko w niewielkim procencie wynikają z wad wrodzonych.
- Stres, zła dieta, nadciśnienie, alergie oraz nieleczone przeziębienia mogą prowadzić do uszkodzeń słuchu. Największą zmorą jednak dla nas, lekarzy jest wciąż ostre zapalenie ucha środkowego. Poziom zachorowań na tę przypadłość, która dotyka większość dzieci do 6 roku życia, jest ciągle ten sam. Takie zapalenie może rozpocząć fatalną kaskadę zdarzeń, prowadzącą nawet do głuchoty – mówi prof. Szyfter.

W ramach Zjazdu poznańska Klinika Otalolaryngologii świętuje swoje 90-lecie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.