Narodowy program zwalczania cukrzycy i jej powikłań potrzebny od zaraz

Udostępnij:
Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Leszek Czupryniak, zainicjował stworzenie i wdrożenie na drodze ustawy obywatelskiej narodowego programu zwalczania cukrzycy i jej powikłań. Powodów jest wiele, m.in. dlatego, że w Polsce cukrzyca nie należy do priorytetów opieki zdrowotnej, a o chorobie mówi się i myśli w sposób schematyczny, stereotypowy. A skuteczna walka z epidemią cukrzycy nie jest możliwa bez dobrze zaplanowanej strategii działania.
Program zakłada podniesienie poziomu wiedzy o cukrzycy i jej diagnostyce poprzez utworzenie krajowego rejestru chorych na cukrzycę, krajowego rejestru dzieci matek z cukrzycą ciążową (GDM) oraz krajowego rejestru cukrzycy o podłożu genetycznym.
Ważnym założeniem projektu jest edukacja chorych poprzez utworzenie ogólnopolskiej sieci ośrodków edukacji w cukrzycy. Istotnym założeniem programu będzie profilaktyka, wczesne wykrywanie i prawidłowe leczenie w celu zapobiegania powikłaniom. W programie zostanie uwzględnione leczenie powikłań okulistycznych określonych w ogólnopolskim programie zapobiegania retinopatii cukrzycowej (w jego ramach wszystkie placówki diabetologiczne będą wyposażone w sprzęt cyfrowy do obrazowania dna oka) oraz utworzenie ogólnopolskiej sieci poradni leczenia zespołu stopy cukrzycowej.

Projekt realizowany jest przez Koalicję na rzecz Walki z Cukrzycą we współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, którego członkowie w 16 regionach będą koordynować zbieranie podpisów pod projektem ustawy obywatelskiej.
O przebiegu realizacji projektu informuje strona internetowa poświęcona narodowemu programowi zwalczania cukrzycy i jej powikłań: www.zwalczamycukrzyce.pl.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.