123RF

Niedobory płynów infuzyjnych – apel do kierowników aptek szpitalnych

Udostępnij:

W związku z problemami z zaopatrzeniem podmiotów leczniczych w płyny infuzyjne, Naczelna Rada Aptekarska apeluje do kierowników aptek szpitalnych o raportowanie braków tych preparatów w systemie ZSMOPL.

Od niemal roku farmaceuci szpitalni zgłaszają poważne problemy z zaopatrzeniem podmiotów leczniczych w płyny infuzyjne. NRA przypomina, że pełna ocena braku dostępności poszczególnych płynów infuzyjnych jest możliwa jedynie na podstawie danych z Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

W związku z powyższym izba apeluje do kierowników aptek szpitalnych o każdorazowe raportowanie w ZSMOPL:

  • braku realizacji zamówienia przez hurtownię farmaceutyczną,
  • niepełnej realizacji zamówienia przez hurtownię farmaceutyczną.

Analiza zgłoszeń braków dostaw płynów infuzyjnych do aptek szpitalnych w ZSMOPL może przyczynić się do zmniejszenia skali problemów związanych z dostępnością tego asortymentu dla podmiotów leczniczych. 

NIA informuje jednocześnie, że obowiązek codziennego raportowania do ZSMOPL, w tym niezrealizowanych zamówień, jest ustawowym obowiązkiem kierownika apteki.

Resort i inspektorat o dostępności płynów infuzyjnych

Ministertswo Zdrowia informuje, że z uwagi na obserwowane zwiększone zapotrzebowanie na płyny infuzyjne w Polsce oraz w innych krajach, jak również ze względu na brak możliwości zwiększenia produkcji tych leków z powodu wyczerpania się potencjału produkcyjnego wytwórców, w celu zwiększenia dostępności płynów infuzyjnych na bieżąco wydawane są zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych na podstawie zgłoszeń poszczególnych hurtowni farmaceutycznych.

Oznacza to, że w obrocie mogą być dostępne produkty lecznicze w obcojęzycznych opakowaniach. Apteki mogą składać zamówienia na dostawy płynów infuzyjnych sprowadzonych z zagranicy do wskazanych na stronie resortu hurtowni farmaceutycznych, które otrzymały zgody ministra zdrowia – lista hurtowni na stronie internetowej: www.gov.pl/zdrowie/informacja-w-sprawie-dostepnosci-plynow-infuzyjnych.

Nadal istnieje możliwość wnioskowania dowolnej hurtowni farmaceutycznej o otrzymanie zgody ministra zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu płynów infuzyjnych.

Natomiast Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina, że na bieżąco monitoruje dostępność płynów infuzyjnych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w większości placówek potrzeby są zabezpieczone.

– Niedobory mogą dotyczyć tylko małych jednostek szpitalnych, hospicjów czy stacji ratownictwa medycznego, które zaopatrują się poza trybem zamówień publicznych, jednak te podmioty wspomagane są w ramach zakupu interwencyjnego – podaje GIF.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.