![](https://www.termedia.pl/f/pages/60338_e6059effb39fdefbf111e63e187fe215_blog.jpg)
Nieprawidłowości w rozporządzeniu o PKD
Tagi: | Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, samorząd lekarski, Naczelna Izba Lekarska, NIL, Naczelna Rada Lekarska, NRL, Polska Klasyfikacja Działalności, PKD, lekarz, lekarze |
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłosza zastrzeżenia do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) w zakresie, w jakim została w tym rozporządzeniu opisana działalność prowadzona przez lekarzy dentystów.
Samorząd lekarski zwraca uwagę na nieprawidłowe nazewnictwo w rozporządzeniu tytułu zawodowego lekarza stomatologa przypominając, że prawidłowa nazwa zawodu to „lekarz dentysta”.
Jak podkreśla prezydium NRL, kod PKD 86.2 oznaczony jako „Praktyka lekarska i dentystyczna” powinien być nazwany prawidłowo „Praktyka lekarska i praktyka lekarska dentystyczna”. Również kod PKD nr 86.23.Z mający obecnie oznaczenie „Praktyka dentystyczna” powinien zostać oznaczony jako „Praktyka lekarska dentystyczna”.
Zmiany wymagają także wpisy w załączniku do rozporządzenia w dziale III „Wyjaśnienia do PKD 2025”. W wyjaśnieniach do Działu 86 „Opieka zdrowotna” nieprawidłowo wskazano, że dział ten obejmuje praktykę dentystyczną o charakterze ogólnym lub specjalistycznym, w tym działalność ortodontyczną. Należy dokonać korekty poprzez prawidłowe oznaczenie, że chodzi o praktykę lekarską dentystyczną.
– Błędy występują ponadto w zamieszczonych w rozporządzeniu wyjaśnieniach do pozycji 86.2 „Praktyka lekarska i dentystyczna” gdzie mowa jest o konsultacjach medycznych i leczeniu, wykonywanym przez lekarzy ogólnych i specjalistów medycznych (na przykład lekarzy medycyny, dentystów), prawnie uznanych do leczenia pacjentów. Skorygowania wymaga tutaj nie tylko oznaczenie zawodu lekarza dentysty, ale także zawodu lekarza – ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje bowiem jedynie nazwę „lekarz”, nieprawidłowe jest wobec tego używanie nazwy „lekarz medycyny” – podkreśla lekarze w stanowisku z 13 lutego.
– Nakaz używania w statystyce, ewidencji, rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach kodów PKD zawierających nieprawidłową nazwę zawodu lekarza dentysty może prowadzić do trwałego chaosu terminologicznego, a pominięcie w oznaczeniu tego zawodu słowa „lekarz” może być odebrane nawet jako deprecjonowanie zawodu lekarza dentysty – dodają w dokumencie.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomina w stanowisku przypomina o swoim postulacie dotyczącym zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z 18 grudnia 2024 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) poprzez usunięcie kodu 86.96.Z „Działalność w zakresie medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej” mogącego legitymizować w Polsce działania pseudomedyczne niepoparte dowodami naukowymi.
– Metody z zakresu medycyny alternatywnej nie tylko nie mają udowodnionych naukowo korzyści leczniczych, ale również mogą być niebezpieczne dla osób, które się im poddają, powodując opóźnienie lub nawet unikanie skorzystania z naukowo potwierdzonych metod leczniczych. Samo określenie tych metod przymiotnikiem „medycyna” może wprowadzać w błąd poprzez skojarzenie z prawdziwą wiedzą medyczną – czytamy w dokumencie.
Stanowisko w całości poniżej.
Przeczytaj także: „Oszczerstwa wobec lekarzy – sprzeciw NRL”.