Paweł Małecki/Agencja Wyborcza.pl

Niezaszczepiony personel nie zostanie dopuszczony do pracy

Udostępnij:
Dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich Wojciech Przybylski wydał zarządzenie, zgodnie z którym personel niezaszczepiony przeciw COVID-19 nie zostanie dopuszczony do pracy w jego placówce. Może to dotyczyć kilkudziesięciu pracowników.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 r. od 1 marca 2022 r. osoby wykonujące zawód medyczny, pracujące w podmiotach leczniczych, farmaceuci i zatrudnieni w aptekach oraz studenci kierunków przygotowujących do zawodu medycznego, muszą obowiązkowo się szczepić przeciwko COVID-19. Wymienieni do 1 marca zobowiązani są do posiadania certyfikatu poświadczającego pełne szczepienia – takiego potwierdzenia będzie wymagać od personelu medycznego dyrekcja Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich.

– Nie mogę dopuścić do pracy osób, które nie spełniają wymagań sanitarnych wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tak jak nie mogę dopuścić do pracy w szpitalu pracownika, który nie ma szczepienia WZW typu B, tak też musimy ograniczyć możliwość zakażenia pacjenta koronawirusem – powiedział PAP Wojciech Przybylski.

– Osoby powyżej 60. roku życia, które nawet są zaszczepione przeciw COVID-19, nie zawsze mają trwałą odporność i mogą być zakażone przez personel medyczny. Musimy minimalizować ryzyko, podobnie jak robi się to w przypadku innych chorób zakaźnych – dodał dyrektor pełniący również funkcję świętokrzyskiego konsultanta ds. zdrowia publicznego.

Wojciech Przybylski wskazał, że w koneckim szpitalu spośród ponad 900 pracowników szczepienia przeciw koronawirusowi dotąd nie przyjęło około 60 osób. Wśród personelu medycznego jest kilku lekarzy i kilkadziesiąt pielęgniarek.

Przeczytaj także: „Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 – więcej szkód niż pożytku”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.