Nominowani w drugiej edycji Plebiscytu „Polacy z werwą”

Udostępnij:
12 czerwca rozpoczęło się głosowanie publiczne w drugiej edycji prestiżowego Plebiscytu „Polacy z werwą”, którego inicjatorem jest PKN ORLEN. Do 7 września internauci mogą oddawać głosy na nominowanych do tego tytułu. Zwycięzca otrzyma wyjątkową nagrodę – grant w wysokości 50 tys. zł na dalszy rozwój zawodowy.
„Polacy z werwą” to pierwszy plebiscyt, który nagradza i promuje młodych Polaków w siedmiu najważniejszych dla rozwoju Polski dziedzinach: Nauka, Medycyna, Ochrona środowiska, Design i architektura, Innowacje w biznesie, Kultura i Sport. Celem akcji jest pokazanie młodych, wybitnie uzdolnionych ludzi, którzy tworzą rozwiązania i projekty przyczyniające się do budowy nowoczesnej Polski. Siedem kategorii, mechanizm wyboru laureatów oraz nagroda finansowa przeznaczona na dalszy rozwój wyróżniają Plebiscyt „Polacy z werwą” spośród podobnych akcji. Dodatkowym wymiarem nagrody jest szeroka kampania informacyjna, dzięki której informacje o dokonaniach kandydatów Plebiscytu docierają do szerokiej opinii publicznej.
W kategorii Medycyna zespół jurorski pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Gacionga nominował 3 lekarzy, których dokonania mogą realnie wpłynąć na poprawę jakości życia: dr Anną Czarnecką, dr Magdalenę Winiarską i dr. hab. Przemysława Juszczyńskiego.

Efektywna pomoc pacjentowi
Dr Anna Czarnecka to lekarz i biotechnolog. Naukowiec. Związana z Kliniką Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego. Z czasów pracy doktorskiej najważniejszym jej osiągnięciem jest wykazanie, jakie grupy kobiet są potencjalnie narażone na rozwój najczęściej diagnozowanych u kobiet nowotworów. Obecnie szuka komórek odpowiedzialnych m. in. za lekooporność i powstawanie przerzutów w raku nerki. Ale to, co uważa za najważniejsze dla ludzi, to przedłużenie życia pacjentów, którymi opiekuje się w pracy klinicznej.
Dr Magdalena Winiarska jest adiunktem w Zakładzie Immunologii Centrum Biostruktury WUM, uczestnik stażu podoktorskiego w programie TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Ma nadzieję, że jej badania przyczynią się do poprawienia efektów leczenia pacjentów cierpiących na nowotwory. Do tej pory skupiała się na poszukiwaniu optymalnych terapii chłoniaków i białaczek. Wykonując swoją pracę stara się pomóc w jak najlepszym optymalizowaniu i „szyciu na miarę” terapii z użyciem przeciwciał monoklonalnych.
Profesor hematologii, dr hab. Przemysław Juszczyński jest wybitnym znawcą genetyki i biologii molekularnej w nowotworach układu krwiotwórczego. W swoich badaniach wskazał na przyczyny wrażliwości tych komórek na leki hamujące ich trwanie. Identyfikując ten problem jest w stanie lepiej z nimi walczyć. Scharakteryzował racjonalne połączenia leków celowanych, które mogą znacząco zwiększać skuteczność terapii. Wykazał również, że komórki niektórych chłoniaków charakteryzuje wysoka aktywność białek regulujących wiele kluczowych funkcji komórki i dowiódł, że wyłączenie tej aktywności powoduje ich śmierć. Chce rozpocząć badania kliniczne z tym opracowanym od początku w Polsce, innowacyjnym inhibitorem.

Głosowanie publiczne
Od 12 czerwca wszyscy Polacy mogą głosować na swoich faworytów i w ten sposób wybrać finalistów Plebiscytu – po dwóch w każdej z siedmiu kategorii. W każdej z nich można wskazać tylko jedną osobę. Głosy oddawać można poprzez stronę internetową www.polacyzwerwa.pl.
Głosowanie publiczne trwać będzie do 7 września 2014 r., zaś nazwiska Laureatów Plebiscytu poznamy podczas uroczystej Gali w październiku 2014 r.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.