Nowa lista refundacyjna: krok do przodu w dziedzinie reumatologii

Udostępnij:
Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz wydał obwieszczenie z wykazem leków refundowanych. To krok do przodu w reumatologii – na listę trafiły nowe wskazania dla refundowanych terapii.
Lista leków będzie obowiązywała od 1 maja. Zmiany w programach lekowych i leczeniu chemioterapią będą obowiązywały od 1 lipca. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł ogłosić konkurs ofert a następnie kontraktowanie z placówkami ochrony zdrowia leczenia w ramach programów lekowych i chemioterapii.

Pełny tekst listy: kliknij tutaj

Wskazania refundacyjne to dla pacjentów cierpiących na schorzenia reumatologicznych to może nie przełom, ale na pewno krok do przodu. I sukces Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. -Aż 4,5 mld zł. wydajemy na renty i zasiłki dla pacjentów cierpiących na choroby reumatyczne. Dwudziestokrotnie niższą kwotę przeznaczamy na ich leczenie – alarmowali podczas debaty nad nową listą reumatolodzy.

– Dwudziestokrotnie niższą kwotę (270 mln zł.) przeznaczamy na ich leczenie. Tylko 71 mln na poradnie (kontrakty z NFZ) i 199 mln na szpitale – mówiła Małgorzata Gałązka – Sobotka z Uczelni Łazarskiego. Teraz kwota przeznaczane na nowoczesne terapie wzrośnie – co skutkować powinno w przyszłości spadkiem wydatków na renty i zasiłki.

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne wydało z tej okazji komunikat dotyczący rozszerzenia refundowanych wskazań dla leków stosowanych w schorzeniach reumatycznych obowiązujących od 1 maja 2012 r.

Czytamy w nim - nowe decyzje dotyczą leków zawierających następujące substancje czynne w następujących wskazaniach:

• mykofenolan mofetilu - steroidozależny i cyklosporynozależny zespół nerczycowy, nefropatia toczniowa, zapalenie naczyń u dorosłych (wcześniejsza decyzja dotyczyła jedynie dzieci); leczenie tocznia rumieniowatego układowego oraz twardziny układowej (bez ograniczeń wiekowych);

• cyklofosfamid - choroby autoimmunizacyjne i amyloidoza;

• azatiopryna - choroby autoimmunizacyjne;

• ryzedronian - inne osteoporozy niż wymienione w ChPL, profilaktyka osteoporozy posterydowej;

• amlodypina, diltiazem, nitrendypina, verapamil (antagoniści wapnia) - pierwszoliniowe leczenie objawu Raynauda związanego z twardziną układową (SSc-RP – ang. Systemic Sclerosis-related Raynaud’s Phenomenon);

• cholekalcyferol - osteoporoza, profilaktyka osteoporozy posterydowej;

• kwas foliowy - u chorych przyjmujących metotreksat w schorzeniach reumatycznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.