Nowa lista refundacyjna w opinii firm zrzeszonych w ZPIFF INFARMA

Udostępnij:
Nowa lista refundacyjna w opinii firm zrzeszonych w ZPIFF INFARMA
Niepokój budzi fakt, iż przedstawiona po dwóch miesiącach funkcjonowania ustawy lista nie stanowi z punktu widzenia dostępu pacjentów do nowoczesnego leczenia i innowacyjnych terapii żadnego kroku naprzód. Leki wpisane na marcową listę są jedynie przywróceniem stanu z końca 2011 roku, pomimo deklaracji MZ, iż dostęp do innowacyjnego leczenia stanowi jeden z głównych celów wprowadzanej reformy” – mówi Paweł Sztwiertnia Dyrektor Generalny INFARMY.

Innowacja w Polsce
Polska pod względem dostępu do innowacji zajmuje od lat jedno z ostatnich miejsc w Europie – 24 na 28 państw (European Innovation Scoreboard 2011). Polski rynek leków innowacyjnych jest blisko 6 razy mniejszy niż porównywalnej Hiszpanii. Biorąc pod uwagę rynek apteczny Polska jest najbardziej generycznym rynkiem w Europie pod względem wartościowym ( 66,3%) oraz cechuje się wyjątkowo niską dynamiką wzrostu refundacji leków innowacyjnych dla pacjentów. W porównaniu do średniej europejskiej średnia cena leku innowacyjnego Polsce kształtuje się 54% poniżej ceny europejskiej.


Nie wprowadzając żadnej nowej innowacyjnej terapii na marcową listę i jednocześnie wprowadzając na nią leki generyczne w tym samym czasie, Ministerstwo Zdrowia wzmacnia ten generyczny trend mimo wcześniejszych deklaracji o promowaniu innowacji. Wg danych IMS Health leki innowacyjne na liście refundacyjnej w Polsce to 547 paczek produktów, co stanowi zaledwie 21,9 % wszystkich leków znajdujących się w systemie refundacji.

Wprowadzanie leków innowacyjnych
„Polska w aspekcie wprowadzania innowacji jest daleko za standardami europejskimi. Czas oczekiwania na wprowadzenie leku innowacyjnego do refundacji w Polsce znacznie przekracza średnią europejską” mówi Paweł Sztwiertnia. W tej chwili na decyzję Ministerstwa Zdrowia czeka kilkadziesiąt wniosków o wprowadzenie nowoczesnych innowacyjnych leków i to w tak istotnych obszarach terapeutycznych jak transplantologia, cukrzyca czy choroby układu krążenia.

Innowacyjna branża farmaceutyczna zrzeszona w INFARMIE podeszła do negocjacji cenowych odpowiedzialnie i ze zrozumieniem oczekiwań Ministerstwa Zdrowia. Pomimo bardzo niewielkiego marginesu zaproponowała obniżki cen oryginalnych leków innowacyjnych. INFARMA ma nadzieję, że zgodnie z wielokrotnymi zapowiedziami Ministra Zdrowia, oszczędności poczynione przez NFZ na skutek m.in. właśnie obniżek cen leków przez producentów, przeznaczone zostaną na refundację nowoczesnych terapii lekowych co zauważymy na kolejnych listach refundacyjnych.

Istotnym obszarem dla innowacji w Polsce będą programy lekowe w leczeniu szpitalnym, które dotyczyć będą najciężej chorych pacjentów, w tym onkologicznych. W tym przypadku, w wyniku zmian wprowadzonych przez ustawę refundacyjną, pojawiło się ryzyko grupowania leków i wyznaczania limitów, powyżej których szpitale nie będą mogły dokonywać zakupów bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ten zapis w ustawie refundacyjnej stanowi dodatkowe zagrożenie dla dostępności do nowoczesnych terapii.

Okres przejściowy, służący przekształceniu istniejących obecnie programów terapeutycznych na lekowe, kończy się już za cztery miesiące i od 1 lipca leki w programach lekowych muszą być już dostępne w szpitalach. Branża farmaceutyczna apeluje o jak najszybsze przedstawienie zasad tworzenia tych programów i uwzględnienie czasu potrzebnego na negocjacje cenowe oraz decyzje refundacyjne, a także okres niezbędny do przeprowadzenia kontraktowania przez NFZ i procedur przetargowych w szpitalach. Niezwłoczne rozpoczęcie tego procesu pozwoli uniknąć chaosu oraz przerywania terapii w momencie wejścia w życie programów lekowych.

Przed polskim systemem zdrowia stoją poważne wyzwania, które powinny mieć na celu doprowadzenie do powszechnego dostępu do nowoczesnych leków i terapii. Na świecie od lat ekonomiczną oczywistością jest opłacalność inwestycji w innowację, które mierzone poprawą jakości życia, obniżeniem kosztów hospitalizacji, obniżeniem kosztów powikłań czy kosztów długoterminowej opieki medycznej, przynoszą ogromne oszczędności dla systemu zdrowotnego w przyszłości. INFARMA z zadowoleniem przyjęła deklaracje Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza w tej sprawie, że „nawet biorąc pod uwagę prosty rachunek ekonomiczny finansowanie nowoczesnych leków może być dla państwa w końcowym efekcie tańsze” (Rzeczpospolita 20.02.2012). W ślad za tą deklaracją powinny nastąpić jednak decyzje świadczące o realnej woli poszerzania dostępu polskich pacjentów do innowacyjnych leków.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.