Nowa szansa dla kobiet z mięśniakami macicy

Udostępnij:
Pacjentki z mięśniakami macicy będą mogły dwa razy dłużej korzystać z nowoczesnych metod leczenia i zwiększyć szanse, aby uchronić się przed zabiegiem chirurgicznym.
Jedną z najnowszych metod leczenia mięśniaków macicy jest farmakoterapia – octan uliprystalu, która została zatwierdzona przez Komisję Europejską do ponownego, trzymiesięcznego zastosowania w leczeniu mięśniaków macicy. Dzięki temu pacjentki będą mogły powtórzyć 3-miesięczną terapię tym preparatem, jeśli zajdzie taka potrzeba (np. powrót objawów choroby). „Jest to kluczowa informacja dla pacjentek, u których octan uliprystalu daje efekty, czyli zmniejsza mięśniaki macicy, a przede wszystkim eliminuje objawy choroby. Ponowne leczenie preparatem octan ulipsystalu, czyli skorzystanie z drugiej tury, należy rozpocząć z zachowaniem minimalnego odstępu dwóch miesiączek od zakończeniu pierwszego cyklu leczenia. Co ważne, cykle leczenia należy zawsze rozpoczynać w ciągu pierwszego tygodnia miesiączki. Dzięki nowemu wskazaniu potwierdza się fakt, że zwiększy się odsetek kobiet, które nie będą musiały korzystać z zabiegów chirurgicznych. To zdecydowany przełom, który pozwala oszczędzić macicę – atrybut będący symbolem kobiecości” – mówi prof. Kotarski, kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Mięśniaki macicy bez wątpienia są powodem wielu wyrzeczeń kobiet, którym doskwiera ta przypadłość. W końcu rezygnują z uprawiania sportu, ze swoich ulubionych zajęć, mają trudności
z koncentracją w pracy. Siedząc przez osiem godzin na krześle, odczuwają dyskomfort, ucisk w okolicy podbrzusza, któremu mogą towarzyszyć nieoczekiwane plamienia. Często odmawiają sobie rodzinnych planów, wyjścia na basen czy spotkania w gronie przyjaciół. A wszystko to rzutuje na ich ogólny stan psychofizyczny.

Współczesne kobiety cierpiące na mięśniaki macicy nie muszą dobrowolnie godzić się na eliminację
z codziennych przyjemności czy obowiązków i dzięki nowym możliwościom terapeutycznym mogą
w pełni cieszyć się życiem. „Mięśniaki to nie tylko problem fizyczny, ale również psychologiczny. Dla większości kobiet największym problemem jest ból i wynikające z tego ograniczenia np.w sferze intymnej. Udane życie intymne daje poczucie spełnienia i jest jednym z ważnych elementów budowania bliskości. Dlatego też leczenie farmakologiczne może przywrócić komfort i pozwolić pacjentkom na nowo i w pełni cieszyć się radością życia” – mówi dr n. med. Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.