Nowoczesne leczenie raka jajnika od marca dostępne dla jeszcze większej liczby kobiet

Udostępnij:
Ogłoszony 1 marca przez Ministerstwo Zdrowia nowy wykaz leków refundowanych wprowadził istotną zmianę w programie leczenia chorych na zaawansowanego raka jajnika. Rozszerzono kryteria kwalifikacji do leczenia zaawansowanego nowotworu jajnika z zastosowaniem substancji czynnej bewacyzumab. Dzięki temu refundowana przez NFZ terapia antyangiogenna może być stosowana u większej grupy kobiet, wydłużając czas bez progresji choroby.
Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w zapisach programu leczenia chorych na zaawansowanego raka jajnika zmieniły kryteria kwalifikacji do leczenia bewacyzumabem. W programie lekowym usunięto zapis dotyczący pomiaru wartości stężenia D-dimerów (oznaczenie to znajduje zastosowanie w diagnostyce zaburzeń zakrzepowo-zatorowych) oraz obniżono wymagane stężenie hemoglobiny z 12 g/Dl do 10 g/Dl. Dzięki wprowadzeniu powyższych zmian resort zdrowia umożliwił stosowanie terapii biologicznej z zastosowaniem bezwacyzumabu szerszemu gronu kobiet chorych na zaawansowanego raka jajnika.
Obowiązujące kryteria kwalifikacji do programu lekowego są obecnie zgodne z kryteriami włączania chorych do międzynarodowych badań klinicznych, na podstawie których bewacyzumab został zarejestrowany do leczenia pacjentek z zaawansowanym rakiem jajnika.

„Zmiana kryteriów kwalifikacji do leczenia bezwacyzumabem pacjentek z zaawansowanym nowotworem jajnika to bardzo dobra wiadomość dla chorych, ale także dla ginekologów-onkologów, którzy dotychczas – mimo wskazań do włączenia swoich pacjentek do leczenia biologiczną terapią antyangiogenną – mieli ograniczone możliwości jej stosowania ze względu na zbyt restrykcyjne kryteria. Jestem pełny nadziei, że zapowiedź resortu zdrowia o zwiększeniu dostępności tej terapii będzie dawała szansę na dłuższe życie chorym na zaawansowanego raka jajnika” – powiedział dr hab. n. med. Radosław Mądry, ginekolog onkolog z Katedry i Kliniki Onkologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Terapia biologiczna o działaniu antyangiogennym z zastosowaniem bewacyzumabu jest jedną z metod leczenia zaawansowanego raka jajnika. Bewacyzumab to rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne o działaniu antyangiogennym, skierowane przeciwko czynnikowi wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF), przyczyniającemu się do wzrostu naczyń krwionośnych odżywiających guz. Neutralizacja biologicznej aktywności VEGF cofa nowo powstałe unaczynienie guza, normalizuje pozostające unaczynienie oraz zatrzymuje powstawanie nowych naczyń, hamując w ten sposób rozrost nowotworu. Ten rodzaj terapii hamuje wzrost komórek nowotworowych oraz patologiczny rozwój naczyń krwionośnych. Celem tej terapii jest przedłużenie życia pacjentki w zaawansowanym stadium choroby poprzez odsunięcie w czasie progresji choroby.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.