iStock

O sprzedaży placówki medycznej – część druga

Udostępnij:
Kontynuujemy temat sprzedaży placówki medycznej z kontraktem specjalistycznym z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Artykuł radców prawnych Bartosza Pawelczyka i Laury Marciniak z Kancelarii Radców Prawnych Bartosz Pawelczyk Krzysztof Kozik:
W poprzednim tekście – pod tytułem „Sprzedaż placówki medycznej” – przedstawiliśmy, jak przebiega sprzedaż placówki medycznej w zależności od tego, czy sprzedaży podlega przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego czy spółka. Wiedzą już państwo, że w przypadku sprzedaży placówki medycznej w formie spółki nie ma konieczności przenoszenia poszczególnych umów na nabywcę, w tym wyrażania jakichkolwiek zgód przez dotychczasowych kontrahentów. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zbycia placówki medycznej w formie przedsiębiorstwa, gdzie w celu wstąpienia „jeden do jednego” w sytuację zbywcy konieczne będzie wyrażenie zgody przez wszystkich dotychczasowych kontrahentów na przeniesienie poszczególnych umów na nabywcę przedsiębiorstwa. W celu kontynuowania udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach zawartej już – przez podmiot sprzedający – umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia obejmującej świadczenia zdrowotne w rodzaju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zgodę taką będzie musiał wyrazić również NFZ.

Przebieg procesu wyrażenia zgody przez NFZ na cesję kontraktu
Podejście poszczególnych wojewódzkich oddziałów NFZ odnośnie do warunków wyrażenia takiej zgody nie jest jednolite. Przykładowo: jedne oddziały warunkują możliwość wyrażenia zgody na cesję kontraktu tym, aby doszło do zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego między podmiotem mającym przejąć kontrakt a jego poprzednikiem. Inne podchodzą do tego bardziej liberalnie, oczekując – co do zasady – jedynie tożsamości miejsca udzielania świadczeń, a także tożsamości personelu udzielającego świadczeń oraz wykorzystywanego przy tym sprzętu. Celowo użyto sformułowania „co do zasady”, albowiem NFZ dopuszcza niekiedy wystąpienie zmian po stronie podmiotu, który miałby przejąć kontrakt z NFZ, jednak nie mogą one wpływać na dostępność do świadczeń ani zmieniać parametrów podlegających ocenie przy wyborze oferty, w porównaniu z parametrami oferty poprzednika. Przy tym drugim, bardziej liberalnym podejściu NFZ – przynajmniej teoretycznie – nie oczekuje, aby doszło do zbycia przedsiębiorstwa między dotychczasową stroną kontraktu a podmiotem, na którego rzecz kontrakt miałby zostać przeniesiony, co otwiera szersze możliwości osiągnięcia celu, na jakim nam zależy.

Bez względu na podejście poszczególnych oddziałów NFZ odnośnie do możliwości wyrażenia zgody na przeniesienie praw i obowiązków z kontraktu na inny podmiot, w każdym wypadku konieczne będzie spełnienie przez nabywcę w szczególności następujących, dodatkowych warunków:
– posiadanie wpisu podmiotu leczniczego w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, uwzględniającego komórki organizacyjne wymagane do realizacji świadczeń objętych kontraktem z NFZ mającym podlegać przejęciu,
– zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej podmiotu leczniczego,
– przekazanie kopii umów z podwykonawcami, w przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych z ich udziałem,
– zawarcie umowy upoważniającej do korzystania z portalu świadczeniodawcy w NFZ (np. SZOI) oraz przygotowanie w swoim profilu danych dotyczących potencjału wykonawczego.

Podmiot zamierzający przekazać kontrakt z NFZ oraz jego potencjalny nabywca powinni złożyć do właściwego oddziału NFZ wniosek w sprawie wyrażenia zgody na cesję kontraktu. Wraz z wnioskiem należy przedłożyć wszystkie wymagane dokumenty, których zakres może różnić się w zależności od oddziału NFZ. W trakcie rozpatrywania wniosku przez NFZ konieczna jest ścisła współpraca z tym organem, dlatego należy nastawić się, że kontakt nie ograniczy się do złożenia wniosku oraz podpisania trójstronnego porozumienia w sprawie przeniesienia kontaktu. Należy mieć na względzie, że w przypadku zbycia placówki medycznej z kontraktem niezbędne jest dopełnienie wielu formalności i skoordynowanie procesu zbycia placówki z wyrażeniem zgody na przeniesienie kontraktu przez NFZ.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przed zbyciem placówki medycznej
Ze względu na złożoność procesu zbycia przedsiębiorstwa, w tym konieczność wyrażenia zgód na przeniesienie praw i obowiązków z umów zawartych przez zbywcę przedsiębiorstwa na nabywcę przedsiębiorstwa, w tym również przez NFZ na cesję kontraktu, niekiedy szybszym i bardziej przejrzystym rozwiązaniem może okazać się przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a następnie zbycie udziałów na rzecz zainteresowanego inwestora. Dzięki temu rozwiązaniu nie jest konieczne angażowanie w transakcję NFZ oraz innych kontrahentów. W przypadku większych podmiotów zainteresowanych nabyciem placówki medycznej działanie takiej placówki w ramach spółki prawa handlowego może być jednym z warunków determinujących przystąpienie przez potencjalnego inwestora do rozmów dotyczących jej nabycia.

Podsumowanie
Bez względu na to, którą drogę prowadzącą do zbycia lub nabycia placówki medycznej państwo wybiorą, warto przygotować się do tego rodzaju transakcji z odpowiednim wyprzedzeniem. Każda z możliwych opcji – co zawsze podkreślamy – ma swoje plusy i minusy, a do transakcji sprzedaży każdej placówki medycznej należy podejść indywidualnie, nie tracąc z pola widzenia niuansów, które wpłyną na możliwość kontynuowania pracy takiej placówki na dotychczasowych zasadach.

Tekst opublikowano w Biuletynie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej 3/2023.

Przeczytaj także: „Sprzedaż placówki medycznej”, „O co chodzi z tym przedawnieniem?” i „O sile rażenia orzeczeń sądów lekarskich”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.