Obowiązkowe ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - kontrowersje

Udostępnij:
W Ministerstwie Zdrowia odbyło się na wniosek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających Szpitale z Ministrami Jakubem Szulcem i Markiem Haberem oraz z Sylwią Lis – Dyrektorem Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego, Aliną Budziszewską – Zastępcą Dyrektora Departamentu Prawnego i Piotrem Warczyńskim – Dyrektorem Departamentu Organizacji i Ochrony Zdrowia oraz urzędnikami Ministerstwa. W trakcie spotkania poruszone zostały zagadnienia związane z obowiązkowym ubezpieczeniem od zdarzeń medycznych.
Podczas spotkania przedstawiciele największych korporacji i stowarzyszeń pracodawców szpitali polskich przedstawili zagadnienie wzrostu od 1 stycznia 2012r. składek na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w wyniku podwyższenia wysokości sum gwarancyjnych. Ponadto przedstawiono problem bardzo wysokich składek ubezpieczenia od zdarzeń medycznych (od 167 tys. zł do 900 tys. zł) zaproponowanych przez jedyną firmę (PZU) oferującą wyżej wymienione ubezpieczenie. Wzrost kosztów obowiązkowych ubezpieczeń, składki rentowej, minimalnego wynagrodzenia a także kosztów stałych w znaczący sposób pogorszą sytuację finansową szpitali w 2012r.

Minister Marek Haber podkreślił podczas spotkania, iż na dzień dzisiejszy obowiązuje ustawa o działalności leczniczej, która zobowiązuje świadczeniodawców wykonujących usługi medyczne w zakresie lecznictwa stacjonarnego do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Obecni na spotkaniu Ministrowie przyjęli informacje w sprawie zgłaszanych przez Dyrektorów szpitali wniosków o utworzenie Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych, których to członkami będą szpitale. Jednogłośnie szefowie organizacji zwrócili się z apelem o zmianę art. 25 ust. 1 pkt.2 ustawy o działalności leczniczej to jest zmiana ubezpieczenia z obligatoryjnego na fakultatywne. Poza tym nasi przedstawiciele wnioskowali również o rozpatrzenie możliwości sześciomiesięcznego okresu abolicji art. 25 ust. 1 pkt.2 ustawy o działalności leczniczej. Minister Jakub Szulc poinformował obecnych, że będzie w dalszym ciągu prowadził rozmowy z ubezpieczycielami zainteresowanymi oferowaniem w/w ubezpieczenia w kierunku zmniejszenia wysokości proponowanych składek.

Kolejne spotkanie z Ministrem Jakubem Szulcem i Markiem Haberem zostało zaplanowane na dzień 8 lutego 2012 r.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.