123RF

Oczekiwania branży farmaceutycznej

Udostępnij:

Producenci leków odpowiedzieli resortowi, co skłoniłoby ich do rozpoczęcia produkcji leków krytycznie ważnych dla bezpieczeństwa państwa – stwierdzili, że najważniejsze są przewidywalność legislacji i pomoc finansowa.

Na początku października przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapytali producentów leków, jakich zachęt potrzebują, by rozpocząć, utrzymać lub zwiększyć produkcję farmaceutyków kluczowych dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

– Odpowiedzi ekspertów przemysłu zostaną poddane analizie – usłyszał „Dziennik Gazeta Prawna” w biurze prasowym Ministerstwa Zdrowia, który informuje, że producenci oczekują przewidywalności legislacyjnej i wprowadzenia bezzwrotnego wsparcia na inwestycje w środki trwałe.

– Mowa o inwestycjach w modernizację istniejących fabryk, maszyn i linii produkcyjnych oraz budowę nowych, pozwalających na zminimalizowanie kosztów już wytwarzanych leków albo rozpoczęcie produkcji obecnie niewytwarzanych – wyjaśnił w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” prezes Krajowych Producentów Leków Krzysztof Kopeć, zwracając uwagę, że chcą też szybkiej ścieżki administracyjnej dla narodowej i centralnej rejestracji preparatów. Producenci zaproponowali, by ceny leków i poziom jego sprzedaży były ustalane już na etapie planowania inwestycji, a także poprosili o zdecydowanie wyższy poziom ich refundacji, co obniżyłoby ich ceny dla pacjentów.

Co poza tym?

– Biznes potrzebuje przewidywalności, a taką może mu zapewnić gwarancja stabilności prawa, że jeżeli umówi się z państwem na produkcję określonej liczby leków, państwo je od niego kupi. Takiej samej przewidywalności oczekuje strona publiczna, która musi mieć pewność niezmienności ceny – mówił „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, były wiceminister zdrowia.

Przeczytaj także: „Wspieranie krajowego przemysłu farmaceutycznego”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.