Odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Pacjentów w sprawie poszukiwania "ludzkich farmaceutów".

Udostępnij:
List wiceprezesa Rady ŚIA skierowany do Rzecznika Praw Pacjentów w związku z oczernianiem farmaceutów i zawaleniem obrony pacjentów gdy była na to pora.
Sz. P.
Krystyna Barbara KOZŁOWSKA
Rzecznik Praw Pacjenta


Szanowna Pani Rzecznik

Nie będę się rozpisywał ale ze ZDUMIENIEM !!! czytam Pani wystąpienie, w którym informuje Pani pacjentów, że powinni szukać „ludzkiego farmaceuty”, który zrealizuje receptę niezgodną z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich jako receptę refundowaną.
W wyniku niedopracowania wprowadzonych zmian wszystkie wystawiane recepty w 2012r. są niezgodne z rozporządzeniem, chociażby w zakresie opisanej tam numeracji recept, pomijając nawet inne błędy.

Przecież zupełnie niedawno pisałem do Pani o problemach i łamaniu praw pacjentów, którym recepta powinna zawsze zostać zrealizowana w aptece, niestety najpierw Pani pracownicy zbywali temat, a następnie gdy bezpośrednio zwróciłem Pani na to uwagę, nic Pani nie zrobiła, a w każdym razie nic nie osiągnęła w temacie zapewnienia pacjentom ich praw przy realizacji recept. Gdyby Pani zadbała o przestrzeganie praw pacjentów w opisanym zakresie, nie mielibyśmy dzisiaj z tym najmniejszych problemów.

Proszę nie szkalować zgnębionych i doprowadzonych do desperacji farmaceutów, którzy boją się wydawać leki refundowane na podstawie recept niezgodnych z rozporządzeniem, gdyż to nie farmaceuci ale nieludzkie instytucje oraz ich przedstawiciele, którzy niby dbają o prawa pacjentów doprowadzili do takiej sytuacji.

Proszę sobie przypomnieć naszą korespondencję pod linkiem i w zamieszczonym tam załączniku:

http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-3987.html

Przesyłam też Pani propozycje zapisów (załącznik), które powinny obowiązywać, by prawa pacjentów były zawsze zapewnione.
Może tym razem postara się Pani bardziej, by prawa pacjentów były zawsze zapewnione, a nie tylko przy takich wpadkach i sytuacjach awaryjnych. Jeżeli zadba Pani o to, to nikt nie będzie musiał poszukiwać „ludzkiego farmaceuty”.

Z uszanowaniem
Wiceprezes Rady ŚIA
dr farm. Stanisław Piechula


Załącznik



USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych gwarantuje pacjentowi jego praw oraz lek jako świadczenie gwarantowane i nie daje nikomu możliwości jego ograniczania, nawet nie daje Ministrowi Zdrowia delegacji, by w innych aktach prawnych mógł to prawo ograniczać, uzależniać od czegokolwiek, czy modyfikować.

Art. 34. 1. Zaopatrzenie w leki i wyroby medyczne przysługuje świadczeniobiorcy na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, z zastrzeżeniem art. 40.

Art. 34a. Leki i wyroby medyczne określone w wykazach, o których mowa w art. 36 ust. 5 i art. 37 ust. 2, są świadczeniami gwarantowanymi.



NIESTSTY NIKT NIE CHCE PACJENTOWI ZAGWARANTOWAĆ TYCH PRAW !


Jak uzdrowić sytuację z wystawianiem i realizacją recept


Doprowadzić by Ministerstwo Zdrowia i NFZ przestrzegali i gwarantowali prawo pacjenta do bezproblemowej realizacji recepty w aptece! Nie jest sprawą pacjenta zabieganie o poprawę recepty, a aptece nie wolno zmuszać ubezpieczonego pacjenta do ponoszenia pełnej odpłatności za lek, gdy przysługuje mu lek refundowany.

Do prawodawstwa należy bezwzględnie wprowadzić zapisy:

1 – do rozporządzenia w sprawie recept lekarskich wprowadzić zapis potwierdzający i gwarantujący prawa pacjenta do otrzymania leku i realizacji recepty, które wynikają z ustawy o świadczeniach zdrowotnych i prawa farmaceutycznego:

§26a. Apteka lub punkt apteczny zgodnie z art. 96 ust. 7 pkt. 2 Prawa farmaceutycznego ma obowiązek zrealizować receptę z wyjątkiem przypadków określonych w §5 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych i niezależnie od poprawności jej wystawienia.

Jak zostanie rozwiązany problem błędnie wystawianych recept i w takiej formie realizowanych przez apteki jako refundowane, co zapewni przestrzeganie praw pacjentów, jest już tylko sprawą pomiędzy NFZtem a lekarzami, ale nie jest to z pewnością problemem pacjentów.


dr farm. Stanisław Piechula
Wiceprezes Rady ŚIA
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.