Olgierd Geblewicz: Samorządy będą zmuszone zamykać część placówek

Udostępnij:
- Ustawa o dekomercjalizacji szpitali doprowadzi do rozmywania odpowiedzialności za zarządzanie i finansowanie w służbie zdrowia – twierdzi Olgierd Geblewicz, prezes Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. To kolejny krytyczny głos samorządu w sprawie ustawy dekomercjalizacyjnej.
Kolejny, bo - jak przypomina "Rzeczpospolita" - o niepodpisywanie ustawy i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy w poniedziałek Związek Miast Polskich.

- Jeżeli ktokolwiek zamierza mówić o pięknych ideałach dekomercjalizacji: równości wobec prawa i dostępu do opieki zdrowotnej to ostrzegam, że ta ustawa spowoduje odwrotny skutek – uważa Olgierd Geblewicz i nowelizację ustawy nazywa ustawą o rozmywaniu odpowiedzialności w ochronie zdrowia.

- Zarządzanie szpitalami jest bardzo specyficzne, o wszystkich sprawach dotyczących zobowiązań szpitala decyduje jednoosobowo dyrektor; nie ma rady nadzorczej, a jedynie rada społeczna, która jest ciałem doradczym – twierdzi Geblewicz, o czym możemy przeczytać na stronie "Rzeczpospolitej".

Jego zdaniem, jednym z narzędzi stymulowania efektywności w ochronie zdrowia jest sytuacja, gdy alternatywą dla pokrywania strat placówek jest możliwość komercjalizacji i większego wglądu przez organy prowadzące szpital w jego sprawy.

- Obecnie obowiązujące przepisy przypisują pewną odpowiedzialność w wydatkowaniu pieniędzy w sektorze służby zdrowia. Po zmianach niegospodarny dyrektor będzie mógł powiedzieć: hulaj dusza piekła nie ma, samorząd i tak będzie musiał zapłacić. Obszarem, w którym nastąpi rozmycie odpowiedzialności jest też, jak wskazał, kwestia płacenia za ochronę zdrowia obywateli. „Dotychczas NFZ był płatnikiem. Nowela zakłada, że pojawi się drugi płatnik, na razie dobrowolny, który ma dokładać środków, nie mając zapewnionych na to dochodów. Na końcu będzie można powiedzieć, że nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za wydłużające się kolejki – cytuje słowa Geblewicz "Rzeczpospolita".

Jak zauważa Geblewicz, zmiana przepisów może w pewnej perspektywie doprowadzić do sytuacji, że samorządy będą zmuszone podejmować radykalne decyzje o zamykaniu części placówek.

Przeczytaj także tekst pod tytułem: "Uchwalono ustawę wstrzymującą komercjalizację. Pytamy ekspertów czy to dobra decyzja"
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.