Opłaty uzdrowiskowe pobierane niezgodnie z prawem

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta informuje, że niezgodne z prawem jest pobieranie opłaty uzdrowiskowej od pacjentów, którzy hospitalizowani są w szpitalach uzdrowiskowych.
Opłata może być pobierana tylko od pacjentów będących na leczeniu sanatoryjnym, ale nie można jej pobierać, gdy chory jest hospitalizowany w tego typu placówce.

RPP wystąpił z takim zapytaniem do MZ po tym, jak otrzymywał od pacjentów zgłoszenia, że tego typu opłaty pobierały od nich jednostki samorządu terytorialnego. Rzecznik wystąpił do ministerstwa, aby podjęło działania do ujednolicenia zapisów prawnych, które budziły wątpliwości interpretacyjne.

„Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska, za każdy dzień pobytu. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się m.in. od osób przebywających w szpitalach - niezależnie czy jest to szpital ogólny czy uzdrowiskowy” – informuje RPP.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.