Ośrodek radioterapii w Gorzowie Wlkp

Udostępnij:
Piotr Dębicki, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. i Waldemar Taborski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze podpisali porozumienie o współpracy w zakresie utworzenia i funkcjonowania ośrodka radioterapii w gorzowskiej lecznicy oraz o wzajemnym wsparciu inicjatyw obu placówek - w tym także budowy szpitala dziecięcego w południowej stolicy regionu. – Pokazujemy, że można i trzeba działać razem – podkreśla prezes Dębicki.
Zarządzający lubuskimi lecznicami przekonywali, że współpraca między dwoma największymi szpitalami w województwie jest niezwykle istotna i niesie ze sobą wiele korzyści, także dla pacjentów. – Chcemy, aby nasi lekarze mieli możliwość zdobycia praktycznej wiedzy w zaprzyjaźnionym szpitalu. Niebawem obie stolice regionu połączy pełna trasa S3, będzie zatem łatwiej odbywać takie przygotowanie. Od dawna współpracujemy z zielonogórską lecznicą. Konflikty o inwestycje żyją w mediach, my jesteśmy zgodni, że zarówno pediatria na południu jak i radioterapia na północy są potrzebne pacjentom. Chcemy się konsultować w zakresie rodzaju i jakości świadczonych usług – podkreślał Piotr Dębicki.

Szkolenia lekarzy, konsultacje

Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze ma możliwość szkolenia w zakładzie radioterapii. Dyrekcja lecznicy deklaruje wsparcie także na etapie tworzenia ośrodka. – Radioterapia w Gorzowie jest potrzebna. Co do tego nie ma wątpliwości. My służymy radą, szkoleniami na naszym sprzęcie oraz konsultacjami specjalistów. Możemy i chcemy pomóc na etapie projektowania inwestycji. Już teraz jest wiele kwestii, które należałoby uwzględnić, a wynika to z naszego doświadczenia – przekonywał dyrektor Waldemar Taborski.
Obie jednostki już teraz konsultują wiele spraw dotyczących rodzaju świadczonych usług. – Bardzo zależy nam na kontakcie ze szpitalem w Gorzowie. Nasza lecznica również zyska na pełnym ośrodku radioterapii, który będzie tak blisko – przekonywała Róża Balicka – Poźniak, kierownik Zakładu Radioterapii z Pododdziałem Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze.
W ramach porozumienia szpitale mają też nawiązać współpracę na poziomie Biura Rejestru Nowotworów w Gorzowie i Centrum Monitorowania Chorób Nowotworowych w Zielonej Górze. Na wybudowanie ośrodka radioterapii czekają pacjenci nie tylko z północy województwa lubuskiego, ale także z Barlinka, Choszczna, Dębna.

- Taki ośrodek na miejscu, to ogromne korzyści dla pacjentów. Przede wszystkim finansowe. Dzięki radioterapii w Gorzowie nie trzeba będzie wyjeżdżać na leczenie do ościennych województw, bo sama Zielona Góra już nie jest w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów, a tych niestety przybywa – mówi Edward Środa, mieszkaniec okolic Międzyrzecza, u którego lekarze stwierdzili raka w 2012 roku.

Szpital jest gotowy

Szpital w Gorzowie zamierza szczególnie rozwijać kierunki onkologiczne. Na kilku oddziałach lekarze skutecznie potrafią walczyć z nowotworami. Lecznica ma coraz lepszy sprzęt i coraz bardziej wykształconą kadrę medyczną. Zabiegi onkologiczne są wykonywane nie tylko na Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej, ale też na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej, a także na Oddziel Chirurgii Ortopedycznej i Urazów Narządów Ruchu. Specjalizację z zakresu onkologii ginekologicznej kończy właśnie Mariusz Brych, który kieruje Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Jeśli plany lecznicy się powiodą Ośrodek Radioterapii w Gorzowie mógłby zacząć funkcjonować na początku 2016 r. Przetarg na jego projekt szpital ogłosi jak tylko Rada Nadzorcza zaakceptuje Wieloletni Plan Rozwoju spółki. Przypomnijmy: budowa Ośrodka Radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. jest wpisana do projektu Strategii Rozwoju Polski Zachodniej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.